Kad īsti jāmaina auto amortizatori?

Publicitātes foto
Publicitātes foto

Auto amortizatori ir viena no tām auto detaļām, kas īpaši cieš mūsu nekvalitatīvo ceļu un mainīgo laika apstākļu dēļ. Tāpēc vairums autovadītāju savam auto amortizatorus maina ar neapskaužamu regularitāti. 

Tomēr ir arī tendence šo amortizatoru nomaiņu novilcināt līdz pēdējam, lai izvairītos no izmaksām, kā arī cerot, ka tomēr nav jau tik traki, kā izklausās. Bet tas ir riskants ieradums, jo slikti amortizatori būtiski ietekmē auto vadāmību, stabilitāti, tiek zaudēta aizsardzība pret triecieniem, kas arī pārējās auto detaļas pakļauj lielākam nolietojumam, tāpat var arī negatīvi ietekmēt bremzēšanas ceļa garumu. Tāpēc auto amortizatori būtu jāmaina tad, kad ir manāmas pirmās pazīmes, ka tie nav labā darba kārtībā. 

Pazīmes, kas norāda, jāmaina auto amortizatori 


Kā zināt, kad ir pienācis laiks pirkt jaunus amortizatorus un doties uz auto servisu? Te svarīgi pievērst uzmanību vairākām pazīmēm, kas ik dienu, vadot auto, var signalizēt, ka auto amortizatori īsti netiek galā ar saviem tiešajiem pienākumiem. 

Par to, ka auto amortizatori nolietojušies un jādomā par to maiņu, liecina:
• virsbūves nosvēršanās bremzēšana laikā, kad auto neatgūst stabilitāti, turpina šūpoties;
• braucot nelīdzenos ceļa posmos, pāri šķēršļiem vai slīpumā, auto sasniedz zemāko piekares stāvokli, kā arī pēc tam turpinās svārstības;
• dzirdami dobji trokšņi, klaudzēšana, it īpaši tad, kad brauc pa nelīdzeniem ceļiem un pāri šķēršļiem;
• auto zaudējis savu stabilitāti arī pagriezienos, pārāk daudz sasvertoties uz vienu pusi un nespējot ātri atgūt stabilu stāvokli;
• tāpat var būt arī redzami eļļas traipi uz amortizatora korpusa vai statņa.

Ja novērota viena vai vairākas no šīm pazīmēm, tad noteikti jāieplāno brauciens uz auto servisu, lai meistari varētu veikt amortizatoru pārbaudi un vajadzības gadījumā arī nomaiņu. 

Auto detaļu ražotāji kā teorētisko un ieteicamo intervālu amortizatoru nomaiņai min 80 000 kilometru nobraukumu, tomēr realitātē tas tomēr ir ļoti individuāli, jo amortizatoru nolietojumu ietekmē gan ceļa apstākļi, gan braukšanas un auto ekspluatācijas paradumi, tāpēc kāds var nobraukt arī vairāk, bet citam sanāks amortizatorus mainīt krietni ātrāk. 

Nevar salīdzināt to, kā auto amortizatori nolietojas uz bedrainiem grants ceļiem un stipri bojāta asfalta, ar to, kāds ir nolietojums, ja ikdienā brauc tikai par kvalitatīviem ceļiem. Tomēr skaidrs, ka Latvijā vairums ceļu nav tajā labākajā stāvoklī, tāpēc arī auto amortizatori parasti tiek mainīti biežāk, nekā rekomendē auto detaļu ražotāji. 

Amortizatoru izvēle atkarīga no auto modeļa un finansiālajām iespējām


Ja visu, kas saistīts ar amortizatoru nomaiņu, uzticat servisa darbiniekiem, tad viņi zinās, kādus amortizatorus jūsu automašīnai uzlikt. Protams, ka ir variācijas cenu ziņā, jo atšķiras ražotāji un preces kvalitāte. Šajā gadījumā jābūt tālredzīgiem, domājot par pieņemamu kvalitāti.

Gadījumā, ja esat nolēmuši jaunos amortizatorus pirkt paši, speciālistu ziņā atstājot tikai nomaiņu, tad svarīgi sekot līdzi auto markai un modelim, kas palīdzēs atrats piemērotāko amortizatoru veidu. 

Plaša amortizatoru izvēle atrodama Trodo.lv internetveikalā, kur ar vienkāršu preču atlases sistēmu var ātri atrast savam auto modelim piemērotākos amortizatorus, ko var pasūtīt un saņemt jebkurā Latvijas vietā. Nebūtu ieteicams mēģināt veikt amortizatoru nomaiņu pašu spēkiem, jo šī sistēma tomēr ir specifiska, tās tuvumā ir citas svarīgas detaļas, tāpēc labāk uzticēt to profesionālam autoservisam.

Ceļus izmainīt nevaram, bet savus braukšanas paradumus gan
Lai kaut neaudz pagarinātu auto amortizatoru kalpošanas ilgumu, protams, ka ir vērts sekot saviem auto ekspluatācijas un braukšanas paradumiem. 

Nelīdzenās vietas un pie šķēršļiem jāizvēlas piemērots ātrums, kas nerada bojājumus un pārmērīgi nenoslogo amortizatorus.
Noteikti jāseko līdzi tam, lai automašīnā krava būtu pareizi izvietota un atbilstu pieļaujamām smaguma normām. Auto pārslogošana ir biežs iemesls, kāpēc amortizatori ātrāk nolietojas.

Tāpat jāseko, lai amortizatori būtu labas kvalitātes un pareizi uzstādīti. Ja tā nav, tad nevar cerēt, ka tie ilgi un efektīvi kalpos.
Vienmēr ir vērts izvēlēties labāko ceļa posmu, pa kuru nokļūt iecerētajā galamērķī. Pat tad, ja tie būs daži lieki kilometri, automašīna būs ieguvēja.