Talsu novads: Pašvaldību atkritumu apsaimniekošanas kapitālsabiedrība ļauj operatīvāk reaģēt uz problēmsituācijām

Jelgava, 17.apr., LETA. Uzticot pakalpojuma sniegšanu pašvaldību kapitālsabiedrībai, pašvaldībai ir iespēja operatīvāk reaģēt uz problēmsituācijām, aģentūrai LETA pauda Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Anna Ķīviča.

Pašvaldība pārstāve, komentējot Konkurences padomes (KP) priekšsēdētājas Skaidrītes Ābramas raidījumam "de facto" pausto, ka atkritumu apsaimniekošanas jomas nodošana bez konkursa pašvaldību uzņēmumiem rada ļoti būtisku interešu konfliktu, informēja, ka atkritumu apsaimniekošanas uzticēšanu pašvaldību kapitālsabiedrībai atļauj likums. Šāds lēmums ļaujot pašvaldībai aktīvāk iesaistīties dažādu jautājumu risināšanā, aizstāvēt iedzīvotāju intereses, kas savukārt nodrošinot kvalitatīvāku pakalpojuma sniegšanu.

"Mūsu mērķis ir sniegt iedzīvotājiem izdevīgāko un kvalitatīvāko pakalpojumu, un apsaimniekotāja izvēle ir rūpīgi izsvērta," skaidroja Ķīviča.

Talsu novada pašvaldība ir viena no astoņām, kur kopš marta beigām atkritumu apsaimniekošanu vairs nenodrošina SIA "Eco Baltia vide", bet deviņu pašvaldību SIA "Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība "Piejūra", kas izvēlēta ārpus konkursa. Jomai nonākot jaunā apsaimniekotāja rokās, tarifs novadā ir palielinājies no 9,21 eiro par kubikmetru uz 9,78 eiro par kubikmetru, taču pašvaldības pārstāve to skaidroja ar dabas resursu nodokļa kāpumu, nevis apsaimniekotāja maiņu.

"Tieši pateicoties tam, ka "AAS "Piejūra" rada iespēju poligonā pārstrādāt vairāk atkritumu, tādējādi samazinot apglabājamo atkritumu daudzumu, dabas resursu nodoklim mūsu novadā piemērots koeficients 0,65, un tarifa pieaugums ir minimāls," skaidroja Ķīviča.

Ārpus konkursa "Piejūru" par pakalpojuma sniedzēju izvēlējušās arī Tukuma, Kandavas, Engures, Mērsraga, Rojas, Jaunpils un Dundagas novadu pašvaldības.

Iepriekš arī Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans ("Tukuma pilsētai un novadam") aģentūrai LETA pauda, ka pašvaldība rūpīgi izvērtējusi iespējas, un lēmums nodot atkritumu izvešanu "Piejūrai" pieņemts, lai izvairītos no problēmām, kas bija radušās, sadarbojoties ar "Eco Baltia Vide".

"Šeit ir tāda ļoti bīstama situācija, jo pašvaldības no vienas puses veic šo teritoriālo plānojumu, atkritumu apsaimniekošanas plānu izstrādi, no otras puses pašvaldība ir arī tā, kas dibina savus uzņēmumus, kuri tālāk to īsteno un dara. Treškārt, arī tas, ka pašvaldība apstiprina tarifus jebkuriem saviem pašvaldības uzņēmumiem par atkritumu apsaimniekošanu. Tā kā šāda trejāda situācija rada tādu ļoti būtisku interešu konfliktu," pašvaldību rīcību, bez konkursa izvēloties atkritumu apsaimniekotāju, raidījumam "de facto" komentēja Ābrama.