Veiksmīgs personīgais budžets – kā to plānot?

Liela daļa cilvēku savu personīgo budžetu neplāno un tērē naudu pēc principa – man ir nauda, es varu apmaksāt rēķinus, nosegt kredītu un kaut ko nopirkt arī! Šādā veidā ir grūti paaugstināt savu labklājību ilgtermiņā, jo cilvēkam vienkārši nav plāna. Šajā rakstā atradīsiet pamata principus veiksmīga personīgā budžeta plānošanā, kā arī dažus kritiski svarīgus punktus, kas var sagraut jūsu labklājību. 

Apziniet savus ienākumus
Pārdomājiet un piefiksējiet visus savus ikmēneša ienākumus. Jūsu ienākumi var būt ne tikai alga, bet arī izīrēšanas ienākumi, ienākumi, kaut ko pārdodot, iespējams, kāds pabalsts vai līdzekļi no tuviniekiem. Ja saprotiet, ka naudas ir par maz, apdomājiet iespējas, kā nopelnīt vairāk. Jūs varat darīt arī ko pilnīgi pretēju savam pamatdarbam, iespējams, tas būs psiholoģiski un arī fiziski vieglāk nekā papildu slodze pamatdarbā. 
 
Izpētiet savus obligātos maksājumus
Ņemiet vērā gan ikmēneša, gan ceturkšņa un ikgadējos obligātos maksājumus. Sarakstiet visu uz lapas vai vienā failā – jūs redzēsiet, kuri ir gada finansiāli smagākie mēneši. Jūs varat laikus tiem sagatavoties, atliekot naudu šiem maksājumiem. Tādējādi jums nebūs pēkšņu, lielu izdevumu un būs vieglāk ar tiem tikt galā. 
 
Pārskatiet obligātos maksājumus
Ja redzat, ka būtu labi samazināt obligāto maksājumu daļu, izskatiet iespējas mainīt pakalpojumu sniedzējus, tarifu plānus vai apjomu. Piemēram, ja vasaras sezonā neskataties TV, iespējams, ir vērts uz dažiem mēnešiem atslēgt TV pakalpojumus. Ievērojami varat ietaupīt, arī pārslēdzot mobilā telefona tarifu plānus. 
 
Apzinieties brīvās naudas daļu
Apdomājot visus obligātos izdevumus, jūs redzēsiet atlikušo brīvās naudas daļu. Jūs varat veidot uzkrājumus vai iztērēt brīvo naudu pilnībā  – viss atkarīgs no jūsu prioritātēm un vēlmēm ilgtermiņā. Tomēr, pakāpeniski izveidojot uzkrājumu, jūs iegūsiet drošības spilvenu ārkārtas situācijām.
 
Dienas limits tēriņiem
Brīdī, kad ir skaidra brīvās naudas daļa, jūs varat noteikt limitu dienas tēriņiem, kas ir personīgo finanšu disciplīnas pamats. Tiklīdz nolemsiet savu ikdienas tēriņu limitu, jūs skaidri zināsiet arī ietaupīto vai pārtērēto daļu un vieglāk sasniegsiet iecerētos mērķus. Ilgtermiņā tas paaugstinās jūsu labklājības līmeni kopumā. 
 
Apdomājiet apdrošināšanas un pensiju fondu iespējas
Veselības, dzīvības, īpašumu, auto un ceļojumu apdrošināšana – iespēju nodrošināties pret izdevumiem ārkārtas situācijās ir daudz. Tāpat izskatiet iespējas daļu naudas novirzīt iemaksām 3. līmeņa pensiju fondā. Ja iesniedzat ikgadējo ienākumu deklarāciju, par iemaksām 3. līmeņa pensiju fondā saņemsiet nodokļu atvieglojumus.
 
Kas negatīvi ietekmē jūsu personīgo budžetu? 
Disciplīnas trūkums. Ja jums nav skaidrības par to, cik varat tērēt, ir gandrīz nereāli kaut ko sakrāt. 
Pārmērīgi tēriņi. Ja jūs tērējat vairāk nekā nopelnāt, ir neiespējami kaut ko sakrāt.
Spontāni pirkumi. Ja jūs iepērkaties mirkļa iespaidu vai vēlmju rezultātā, nauda var burtiski izplēnēt. 
Nesaprātīgi aizņēmumi. Pārmērīgi lieli, ienākumiem neatbilstoši kredīti vai saimnieciski dārgi apkalpojami īpašumi  var strauji sagraut jūsu labklājību. 
Neziņa par saimnieciskiem jautājumiem. Pārskatiet visus saimnieciskos jautājumus, kas saistīti ar mājokli, auto un privātām mantām. Ja skaidri zināsiet, kas jums ir, zināsiet arī, kas trūkst. Jums būs mazāk iespēju nopirkt liekas, nevajadzīgas mantas, un jūs ietaupīsiet naudu. 
 
Šajā rakstā apkopoti paši vienkāršākie ieteikumi veiksmīga personīgā budžeta izveidošanai. Internetā varat atrast dažādus elektroniskus budžeta kalkulatorus un daudz materiālu par to, kādi plāni iespējami. Pats galvenais ir ideja šo budžetu apzināti veidot, piemērotākie palīgrīki atradīsies!