10 lietas, kas jāizdara pirms mājokļa iegādes

Mājokļa iegāde ir intensīvs process, it īpaši, ja to dara pirmo reizi. Ja apsverat šo soli, tālāk minētas 10 lietas, kas jāveic pirms mājokļa iegādes. 
1. Izveidot vēlmju sarakstu
Ikvienam ir vēlmes par to, kādu viņš vēlas mājokli, kādā veidā iekārtotu, cik plašu, tā atrašanās vietu un tamlīdzīgi. Parasti vēlmju saraksts neatbilst budžetam, bet ir labi, ka ir vismaz priekšstats par to, ko vēlaties, pirms sākat kaut ko meklēt. Vēlmju saraksts arī palīdzēs aģentam atrast jūsu vajadzībām vispiemērotāko mājokli.
 
2. Pirmsizpētes veikšana
Pirms tikšanās ar mājokļa pārdevēju, veiciet vienkāršas darbības, izpētiet visu iespējamo informāciju par mājokli sākumā internetā – pārbaudiet reģistrus, vai nav kādu apgrūtinājumu, sameklējiet fotogrāfijas, ja vien tas ir iespējams. Pēc tam aizbrauciet apskatīt vietu fiziski, vairākas reizes dažādos diennakts laikos – no rīta, dienas vidū un vakarā. Pavērojiet apkārtni, kaimiņus, trokšņus, jebko, kas varētu ietekmēt ikdienu. Nebūs pārsteigums, ja pēc šīm izpētēm vēlamo mājokļu saraksts kļūs divreiz īsāks.
 
3. Procentu likmju salīdzināšana
Jāsaņem piedāvājumus no vismaz trim aizdevējiem. Izpētiet pēc iespējas vairāk mājokļa kredītu piedāvājumu. Procentu likmju atšķirība var jums ietaupīt tūkstošiem eiro. Iespējams, tas ir lielākais pirkums, kādu jebkad veiksiet, tāpēc pievērsiet tam pienācīgu uzmanību. 
 
4. Adekvātas cenas noteikšana
Jebkuram īpašumam ir vidējā cena – pēc mājokļa veida, vidējās cenas konkrētā lokācijā, dažādiem potenciāliem apgrūtinājumiem – gan oficiāliem, gan slēptiem. Piemēram, cena var būt ilgtermiņā pārāk augsta, jo nākotnē īpašuma tuvumā plānots izbuvēt automaģistrāli. Var būt arī tieši otrādi – nākotnē īpašuma vērttība var strauji pieaugt, jo pašvaldība plāno labiekārtot ceļus, apkārtni, kas uz konkrēto brīdi izskatās pamesta. Apmeklējiet pašvaldību, izziniet tās plānus īpašuma apkārtnē, izpētiet un salīdziniet cenas sludinājumu portālos, apjautājiet kaimiņus.
 
5. Budžets slēptām izmaksām
Parasti pieņemam dažādus izdevumus kā daļu no mājokļa pirkšanas procesa: pārdošanas komisijas maksas, nodokļi, mājokļa apdrošināšana un tamlīdzīgi.
 
Taču jārēķinās, ka var būt daudz citu maksājumu, kas var būt saistīti ar mājokļa iegādi:
mājokļa remonta izdevumi, kas pirkšanas brīdī nav konstatēti,
mājokļa novērtējums aizdevuma saņemšanai,
aizdevuma noformēšanas maksa,
maksa par dažādām izziņām, zemesgrāmatas noformēšanu utt.,
banku komisijas, notāru pakalpojumi, sūtījumu izdevumi.
 
Beigās visi izdevumi var sasummēties vairākos tūkstošos eiro, kas ir būtiska izdevumu daļa.
 
6. Sagatavoties mājokļa novērtējumam
Jāsaprot, ka mājokļa iegādes cena un patiesā vērtība var atšķirties, it sevišķi, ja nolūkotais mājoklis ir tik pievilcīgs, ka tā cena nav svarīga.
Ja mājokļa novērtējums sniedz mazāku cenu nekā reālā pirkuma cena, tad jārēķinās, ka starpība jāsedz no citiem finanšu resursiem. Kredītiestādes izsniegs aizdevumu balstoties tikai uz novērtējumu.
 
7. Veikt mājokļa pārbaudi
Ir vērts pirms pirkuma veikšanas veikt mājokļa inspekciju, ir pieejams šāds pakalpojums. Tā ir detalizēta īpašuma tehniska pārbaude, pēc kuras noskaidrosi patieso mājokļa vērtību un stāvokli. Tad arī varēsi novērtēt potenciālās izmaksas pēc mājokļa iegādes, tādējādi izvairoties no negaidītām papildus izmaksām. Tas ir līdzīgi kā ar auto iegādi – labāk pirms pirkuma veikt auto diagnostiku, lai saprastu, vai vari to atļauties tās pašreizējā stāvoklī.
 
8. Dokumentu apkopošana
Mājokļa pirkšanas procesā svarīgi apkopot visus dokumentus, lai procesā nebūtu aizķeršanās tik dēļ tā, ka "kaut kas trūkst" vai "nav vēl gatavs". Jāparedz viss, kas nepieciešams bankai, zemesgrāmatai, notāriem, pirms tam veicot pamatīgu izpēti par visiem nepieciešamajiem dokumentiem. Jāņem vērā, ka visus dokumentus nav iespējams saņemt uzreiz, dažu sagatavošana jāgaida nedēļām ilgi, tāpēc dokumentu plūsma ir organizēti jāplāno.
 
9. Lūgt palīdzību jebkurā jautājumā
Mājokļa iegādes process tiešām ir juridiski sarežģīts un ietilpīgs process, kurā var viegli apjukt. Ir tik daudz dažādu nianšu un iespēju kļūdīties, tāpēc svarīgi neko neatstāt neskaidru vai neatrisinātu, jo vēlāk tas var daudzkārtīgi atmaksāties, ietekmējot arī naudas maku. Ja iegādājaties māju, kuras vērtība ir sešciparu skaitlis, noteikti varat atļauties zinošu speciālistu, kas Jums palīdzēs visā šajā procesā vismaz ar padomu, labākā gadījumā ar iespēju nodot visu juridisko nianšu sakārtošanu. Tas patiesi visu atvieglos un ļaus Jums koncentrēties uz patīkamākām rūpēm.
 
10. Mērfija likums
Mērfija likums: jebkas, kas var noiet greizi, noies greizi.
 
Noteikti maz ir tādu cilvēku, kuru pieredzē mājokļa pirkums ir bijis 100% perfekts process bez nekādām problēmām. Vienkārši ir pārāk daudz mainīgo (nauda, cilvēki, nekustamā īpašuma aģenti, banka, dokumenti, speciālisti), lai garantētu absolūti perfektu iznākumu. Izmantojot iepriekš minētos padomus un veicot mājasdarbus, process kļūs vieglāks, tomēr centieties atcerēties, ka ir sagaidāmi arī pārsteigumi.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu