Drošas aizņemšanās ceļvedis: 10 padomi kredītņēmējiem

Ja esat izlēmuši, ka naudas kredīts ir tas, kas šobrīd jums palīdzēs piepildīt mērķus vai atrisināt negaidītu situāciju, tad jums var noderēt šis raksts, kurā apkopoti daži padomi, kā aizņemties naudu drošāk, pasargājot sevi no nepatīkamām sekām, ko var radīt nepārdomāta kredītlīguma noslēgšana.

Izvērtējiet savu maksātspēju
Viens no pirmajiem drošas aizņemšanās likumiem, ir atbildīga savas maksātspējas aizvērtēšana. Paņemiet papīru un veiciet reālus aprēķinus – cik lieli ir ienākumi, kādi ir izdevumi katru mēnesi, cik daudz naudas paliek pāri. Vai ar šo summu pietiks, lai segtu kredīta izmaksas katru mēnesi? 

Ideālā gadījumā kopējās kredītsaistības nedrīkstētu pārsniegt 20–30% no ienākumiem. Un noteikti pēc kredītu nomaksas vēl kaut kam vajadzētu palikt pāri, lai varētu veidot uzkrājumus, kas būs "drošības spilvens" neplānotās situācijās.

Tāpat izvērtējiet, cik stabili ir jūsu ienākumi. Vai esat droši par savu darbu arī pēc gada vai diviem? Tas īpaši attiecas uz situācijām, kad plānojat noformēt ilgtermiņa aizdevumu, piemēram, hipotekāro kredītu.

Neņemiet kredītu, lai samaksātu citus kredītus
Viena no finanšu ekspertu stingrām rekomendācijām ir neaizņemties, lai atdotu citus kredītus un parādus. Ja jau neesat spējīgi norēķināties par esošajām kredītsaistībām, tad ir maza iespēja, ka jaunais kredīts situāciju uzlabs. Tas tikai būs vēl viens akmens jau tā nepatīkamajā situācijā. Gadījumos, kad kredītu slogs kļuvis par smagu, vajadzētu meklēt citus risinājumus.

Aizņemieties tikai no licencēta kreditora
Nekādā gadījumā nevajadzētu aizņemties naudu no aizdomīgiem augļotājiem un privātajiem "kantoriem", kas liek aizdomīgus sludinājumus interneta vidē. Kredītu jānoformē tikai pie licencēta aizdevēja, kas darbojas saskaņā ar valsts likumdošanu. Lai pārliecinātos, ka uzņēmums ir oficiāls un tiešām darbojas šajā nozarē, varat to pārbaudīt kādā no oficiālajiem reģistriem: https://company.lursoft.lv/en/aizdevumu-fonds/40103162565. Varat arī ieskatīties Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājaslapā ptac.gov.lv.

Salīdziniet kredītu piedāvājumus
Lai aizņemtos ne tikai droši, bet arī izdevīgi, ir ļoti svarīgi salīdzināt daudzus kredītu piedāvājumus, vēršot uzmanību ne tikai uz procentu likmi, bet arī citiem aizdevuma aspektiem – atmaksas termiņu, kārtību, gada procentu likmi utt. Tas ļaus atrast sev izdevīgāko un situācijai piemērotāko aizdevumu. Lai salīdzinātu kredītus, ērti varat izmantot kādu no daudzajām kredītu salīdzināšanas platformām internetā. 

Iepazīstieties ar atsauksmēm
Lai iegūtu daudzpusīgu informāciju par potenciālajiem aizdevējiem un to pakalpojumiem, vērts iepazīties arī ar atsauksmēm. Tādas var atrast gan internetā vidē, gan aptaujāt draugus, radus, paziņas, kuri varbūt ir izmantojuši šo pakalpojumu. 

Neaizņemieties vairāk, nekā jums ir nepieciešams
Vēl viens finanšu ekspertu padoms ir neaizņemties vairāk naudas, nekā jums ir nepieciešams. Jāatdod jau būs vienalga visa summa. Jo lielāka pamatsumma, jo lielāka atmaksājama summa. Tāpēc labāk izmantojiet visas iespējas, kas ļauj aizņemties mazāku summu. Varat pirms tam jau kaut ko iekrāt, varat kaut ko pārdot, lai iegūtu naudu, kas ļautu samazināt summu, ko nepieciešams aizņemties.

Neizlemiet par kredītu emociju iespaidā
Vajadzībai pēc aizdevuma nevajadzētu nākt no mirkļa emocijām, iegribām un spontānas vēlmes īstenot kādu savu ideju. Viss ir rūpīgi jāapdomā, jāizvērtē. Vai tiešām jums tas ir nepieciešams? Kādas var būt sekas šādam lēmumam? Jo aizdevums ir nopietnas juridiskas saistības, kam ir ilgtermiņa ietekme uz jūsu finansēm. Nepārdomāts lēmums var gan sabojāt kredītvēsturi, gan vēl radīt citas nepatīkamas sekas. Diez vai kredīts ir īstais risinājums iepirkšanās tūrei, luksusa dzīvesveidam, izklaidēm vai ceļojumiem.

Līgumā pārbaudiet savus datus
Ja esat jau nonākuši līdz līguma parakstīšanai, tad noteikti neparakstiet neko, kamēr neesat kārtīgi pārlasījuši visu līgumu un pārbaudījuši visus jūsu datus, kas tajā iekļauti. Pārliecinieties, ka pareizi uzrakstīts jūsu vārds, uzvārds, adrese, arī bankas konts, uz kuru aizdevējs pārskaitīs naudu.

Uzziniet, kādi ir soda procenti, strīdu risināšanas kārtība
Vienmēr vajag pieļaut, ka var notikt arī sliktākais scenārijs. Ja nu jūs kavēsiet maksājumus vai nevarēsiet tos veikt? Labāk jau laikus zināt, kā konkrētais aizdevējs risina strīdus, kādā kārtībā notiek kredīta piedziņa, jo skaidrs, ka tas notiks. Aizdevums nemēdz izkūpēt gaisā. Kredītdevējs izmantos dažādus juridiskus instrumentus, lai atgūtu savu naudu. Esiet par to laikus informēti!

Ja ieķīlājat īpašumu, rūpīgi visu izvērtējiet, apdomājiet divreiz
Ja esat nolēmuši kā aizdevuma ķīlu noformēt savu nekustamo īpašumu, tad ieteicams to divreiz apdomāt, izvērtēt visus par un pret. Tāpat arī maksātspēja šādā gadījumā jāizvērtē īpaši atbildīgi, jo tad, ja kredīta atmaksu tomēr nevarēsiet veikt, tad var nākties zaudēt nekustamo īpašumu.