Mērsraga skolēni būvē paši savas kosmosa raķetes
Septembra beigās Mērsraga vidusskolā notika Kosmosa diena, kas tika rīkota par godu 21.septembra notikumam, kad Priekuļu lidlaukā pie Cēsīm notika otrās Latvijas kosmiskās zondes "Zinoo-2" palaišana.
Kosmiskās zondes Zinoo-2 palaišana notika Kosmosa Festivāla laikā, kad norisinājās arī dažādas izglītojošas un izklaidējošas aktivitātes. Organizēt savas Kosmosa dienas šī notikuma ietvaros tika aicinātas arī izglītības iestādes visā Latvijā, tādēļ arī Mērsraga vidusskola nolēmusi iesaistīties un rīkot savu Kosmosa dienu.
Mērsraga skolēni Kosmosa dienas ietvaros veica gaisa raķešu būvniecību un Citplanētiešu modi, veicot uzdevumus gan stundu laikā, gan arī pēc stundām.
Bērnu aktivitāte un ieinteresētība bija ļoti augsta. Raķetes būvniecībai nepieciešamie materiāli tika sagādāti skolā, skolēnu uzdevums bija uzmanīgi izstudēt instrukcijas un uzbūvēt savu raķeti (instrukciju, kā to izdarīt, mums laipni atvēlēja festivāla organizētāji). Lai raķete lidotu cik iespējams tālu, nācās likt lietā savas zināšanas: skolēni aktīvi eksperimentēja un izdarīja secinājumus gan par raķetes priekšgalu, gan spārnu formu. Aktīvākie savus darbus pilnveidoja atkārtoti, lai sasniegtu arvien labāku rezultātu. Nedēļas noslēgumā visas klases bija savus kosmosa kuģus sagatavojuši palaišanai Olimpiskās dienas izskaņā kā raķešu lidojumu demonstrējumu.
Raķešu konkursa rezultāti parādīja, ka vislabākās raķetes māk uztaisīt 7.klases skolēni, kuru raķete nolidoja 8,66 metrus. Otrs labākais rezultāts bija 9.klasei, kuru raķete nolidoja 7,75 metrus, bet trešo labāko rezultātu parādīja 11.klase, kuru raķete spēja veikt 6,52 metru attālumu. Arī citām klasēm rezultāti bija labi un viņu veidotās raķetes spēja pierādīt savu lidotspēju. 1.klases raķete nolidoja 2,58 metrus, 2.klases - 2,25 metrus, 3.klases - 5,64 metrus, 4.klases - 5,27, 5.klases - 4,89 metrus, 6.klases - 6,11 metrus, bet 8.klases raķete nolidoja 5,13 metrus.
Otra skolotāju piedāvātā aktivitāte bija Citplanētiešu mode: skolēnus aicināja iztēloties, kādi varētu būt citu civilizāciju pārstāvji un kādi tie varētu izskatīties. Bērni izstrādāja dažādu krāsu un izskata tērpus, parādot katrs savu interpretāciju par citplanētiešu izskatu.
Skolotājas saka ļoti lielu paldies klašu audzinātājiem, radošajiem un izdomas bagātajiem skolēniem, skolas vadībai par atbalstu un materiālu sagādi, kā arī tehniskajiem konsultantiem Rūdim un Robertam no 7.klases, kuru veidotā raķete arī aizlidoja vistālāk.
Sabiedrības, īpaši bērnu un jauniešu, intereses par dabas un inženierzinātnēm veicināšana ir viens no Kosmosa Festivāla mērķiem. Festivālu organizēja bērnu zinātnes centrs Z(in)oo. Kosmosa dienas rīkoja skolas arī Igaunijā un Lietuvā.
Uz sarakstu