Par pilsētu

Talsu novads

Talsu novads

Talsu novada platība aizņem 1 763 km², un to apdzīvo 34 178 iedzīvotāji. Talsu novadā ietilpst Talsu, Stendes, Valdemārpils un Sabiles pilsētas, kā arī Ārlavas, Abavas, Balgales, Ģibuļu, Īves, Ķūlciema, Laidzes, Laucienes, Lībagu, Lubes, Strazdes, Valdgales, Vandzenes un Virbu pagasti. Talsu pilsēta pirmo reizi minēta 1231. gadā Romas pāvesta sūtņa Ainas Balduīna līgumā ar kuršu cilšu vecākajiem.

Laumu dabas parkā ir iekārtotas vairākas specializētas dabas procesu izzinošas takas - Bišu, Augu, Sporta un Meža taka. Parkā gida pavadībā ar atrakciju palīdzību, apmeklētājiem iejūtoties gan bites, gan seno dravnieku lomās, var iepazīties ar bišu valstību noslēpumiem. Putnu taka piedāvā ielūkoties putnu pasaulē, iepazīties ar putnu izcelšanās vēsturi, aplūkot putna spalvas, spārnu uzbūvi, ligzdošanas vietu un ligzdu daudzveidību, putnu olu, knābju un kāju dažādību. Augu mīļotājiem Augu takā ir iespēja aplūkot ap 40 īvju šķirņu, dažādu formu kadiķus un citus mūžzaļos augus. Tur zied arī dažādi vīteņaugi un košumkrūmi, bet parka dīķos acis priecē 12 šķirņu ūdensrozes. Laumu dabas parkā izveidota Latvijā pirmā disku golfa trase. Spēles atribūti ir lidojošie diski un speciāli ierīkoti mērķa grozi. Šī spēle ir aizraujošs piedzīvojums gan lieliem, gan maziem. Ugunskura namiņā iespējams nogaršot "laumiņu našķus" - pankūkas ar medu un ievārījumu, dažādas zupas, pīrāgus un plātsmaizes. Viesu namā "Laumas" iespējams pavadīt nakti Laumiņu numuriņos.

Adrese: Laumu dabas parks, Īves pagasts, Talsu novads
Tālrunis: 26403240, 29477731
Mājas lapa: www.laumas.lv
E-pasts: laumudabasparks@inbox.lv
GPS koordinātes: 57.380417, 22.536049

Pedvāles Brīvdabas mākslas muzejs ir valsts nozīmes kultūras piemineklis un ietilpst īpaši aizsargājamā kultūrvēsturiskā teritorijā "Abavas ieleja", kurā ietilpst arī Firkspedvāles un Briņķpedvāles muižas. Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeju 1992. gadā izveidojis viens no pazīstamākajiem Latvijas tēlniekiem Ojārs Arvīds Feldbergs, tādejādi realizējot savu ieceri par plašu "land art" parku arī Latvijā. Tas atrodas Abavas upes senielejas teritorijā. Katru vasaras sezonu muzejā notiek plenēri, simpoziji un radošās darbnīcas, tiek atklātas izstādes, notiek izrādes, koncerti un citi mākslas pasākumi, kas pulcē daudz radošu cilvēku no Latvijas un ārvalstīm.

Adrese: Pedvāle, Sabile, Abavas pagasts, Talsu novads
Tālrunis: 63252249, 29133374
Mājas lapa: www.pedvale.lv
E-pasts: pedvale@pedvale.lv
GPS koordinātes: 57.031574, 22.561626

Dienliliju dārzā jūlijā un augustā var apskatīt lielāko dienliliju kolekciju Austrumeiropā, kuru desmit gadu garumā izveidojis selekcionārs Varis Baņģieris. Plašajā ziedu krāsu un formu dažādībā katrs interesents var atrast savai gaumei atbilstošo ziedu. Gardēži, iepriekš piesakoties, Dienliliju dārzā var ne tikai priecāties par puķēm, bet arī degustēt līdz piecpadsmit dažādus no Latvijas augļiem, ogām un ziediem gatavotus mājas vīnus.

Adrese: "Mierkalni", Laucienes pagasts, Talsu novads
Tālrunis: 63291301, 29457055
Mājas lapa: www.daylilie.lv
E-pasts: dienlilijas@inbox.lv
GPS koordinātes: 57.229412, 22.746077

Latvijas Amatniecības kameras meistara Igurda Baņķa meistardarbnīca "Zeļļi" un amatnieku sēta "Kauliņi"apmeklētājus iepazīstina ar kokgriezēju darbu, piedāvā dažādus koka suvenīrus, apmāca jauniešus galdniecībā un izgatavo mēbeles. Amatnieku sētā ir iespēja izbraukt apli ar kultūrvēsturisko Ārlavas bānīti un svinībām noīrēt koka auto "Sirmais Žiperis". Savukārt darbnīca atrodas vēsturiskā ēkā Ārlavas pagasta lauksaimniecības biedrības namā, Valdemārpilī, kuras zālē apskatāms Krišjānim Valdemāram veltīts sienas panno "Latvji, brauciet jūriņā...".

Adrese: Lielā iela 27, Valdemārpils, Talsu novads
Tālrunis: 29430282
Mājas lapa: www.meistarsigurds.lv
E-pasts: igurds@meistarsigurds.lv
GPS koordinātes: 57.374922, 22.590573

Dabas parks "Talsu pauguraine" un Kamparkalna skatu tornis. Talsu novada paugurainais reljefs ar savām īpatnībām nosaka ainavisko dažādību, turklāt tā vislabāk izteikta atklātajās, pārskatāmajās lauku kultūrainavās. Nozīmīgākās dabas vērtības - mozaīktipa ainava, izteiksmīgs reljefs, aizsargājamo augu biotops, maz pārveidotas vecās ozolu, egļu un priežu audzes, introducēto sugu - dižskābāržu, baltegļu un duglāziju mežaudzes. "Talsu pauguraines" apmeklētāji var uzkāpt Ziemeļkurzemes augstākajā virsotnē - Kamparkalnā, pasapņot Sirdsezera un Sapņezera ūdensrožu ieskautajos krastos, izbaudīt mieru un klusumu "Jāņkalnu" māju apkārtnē, uzklausīt teikas un nostāstus par seniem un ne tik seniem laikiem. Kamparkalnā ir uzbūvēts arī tornis 28 m augstumā, no kura paveras brīnišķīga ainava. Šeit var vērot un fotografēt gan "Talsu pauguraines" dabas parka mežainās un pakalnainās ainavas un ezerus, gan arī tālākus pagastus un objektus, kuru atrašanās vietu dabā palīdz saskatīt torņa skatu platformā uzstādītie attēli.

Adrese: Talsi, Talsu novads
Tālrunis: 63224165, 29518415
Mājas lapa:www.talsurajons.lv
E-pasts: talsutic@apollo.lv
GPS koordinātes: 57.243790, 22.590294 (dabas parka "Talsu pauguraine" koordinātes)