Banner 980x90

Biedrības "Oforta Ģilde" piecu gadu jubilejas izstāde

18.jūlijā plkst.18.00 Talsu novada muzejā tiks atklāta jauna izstāde, ar kuru savu 5 gadu pastāvēšanas jubileju atzīmēs biedrība "Oforta Ģilde". Tā būs apskatāma līdz 31.augustam.

Ir pagājuši pieci gadi, kopš aktīvi savu darbību uzsākusi grupa mākslinieku, kurus vieno mīlestība uz oforta tehniku: viņi apvienojušies biedrībā "Oforta Ģilde". Izstādē Talsu novada muzejā piedalīsies izcili grafiķi–vecmeistari un jaunie mākslinieki: Gunārs Krollis, Valentīns Ozoliņš, Baiba Damberga, Varis Krauklis, Baiba Kalna, Ina Voroncova, Marita Maizīte Grase, Aleksejs Koshkins, Jekaterina Grjazeva, Dzidra Ezergaile, Gabija Priede, Signe Štrauss,  Neig  un Nele Zirnīte.

Izstādes apmeklētājus uzrunās mākslinieki, kuri savu vizuālās izteiksmes līdzekļu klāstu nevar iedomāties bez oforta - grafikas tehnikas ar neatkārtojamu šarmu; tā ir viena no senākajām un skanīgākajām grafikas tehnikām. Katrs no autoriem darbos ir atstājis savas pieredzes un individuālā rokraksta zīmogu, apliecinot, cik daudzveidīga un neatkārtojama var būt vienas tehnikas izmantošanas prasme.

Biedrība "Oforta Ģilde" tika nodibināta 2010.gada 1.martā Rīgā. Biedrības dibināšanas iniciatore, koncepcijas izstrādes autore un vadītāja ir māksliniece grafiķe Nele Zirnīte. Ģildes mērķis ir sabiedriskā labuma veicināšana, savas tehniskās bāzes nodrošināšana, tā veido koordinējošu sadarbības sistēmu dobspiedes tehnikās strādājošajiem profesionāliem māksliniekiem, viņi sniedz savas pieredzes ieguldījumu šī unikālā mākslas veida tradīcijas saglabāšanā un radošo procesu turpinājumā. "Oforta Ģildes" atrašanās vieta Latvijas Mākslinieku Savienības namā ir veidojusies un nostabilizējusies latviešu grafikas mākslas vēsturiskās gaitas rezultātā.

Ģildes darbības vadošā motivācija atspoguļojas ilggadīgajā projektā "STIPRAIS ŪDENS", kurā saglabā un turpina attīstīt radošo darbnīcu ideju, realizē izglītojošu meistarklašu programmu un rīko profesionāli saistošos pasākumus. Katram oforta meistaram ir sava "stiprā ūdens" pieredze, kas darbojas arī kā biedrības "Oforta Ģilde" vienojošais elements, jo slāpekļskābe (HNO3) laika gaitā ir ieguvusi apzīmējumu aqua forte, kas tulkojumā no latīņu valodas nozīmē - stiprais ūdens. Bieži vien māksliniekiem ūdens tēma kalpo arī kā iedvesma avots. 2010. gadā veiksmīgi tika realizēta pirmā starptautiskā izcilu oforta meistaru izstāde Rīgā. Izstādē piedalījās 27 Latvijas un 30 citzemju mākslinieki. Tālāk sekoja vairāki starptautiski projekti un izstādes gan pašu mājās, gan ārzemēs.

Paralēli radošai darbībai biedrība īsteno svarīgu misiju sabiedrības izglītošanā grafikas jomā. Šī iniciatīva rada labvēlīgu vidi turpmākai grafikas attīstībai. Projektos vienlaicīgi tiek iesaistīti ne vien šajā tehnikā strādājošie profesionāļi, bet arī šī mākslas veida cienītāji un pielūdzēji. Viens no šādiem projektiem ir Mobilā Grafikas Darbnīca, kura ar Jūrmalas pilsētas domes atbalstu ir uzsākusi savu darbību nupat 2015.gada pavasarī, programma saucas "Radošo iespēju jūra".

Lielākā "Oforta Ģildes" biedru daļa ir jūrmalnieki, tāpēc grafikas darbnīca un tās aktivitātes pakāpeniski sāk pārcelties uz Jūrmalu. Pēdējos trīs gadus grafiķi lielu atbalstu saņēmuši no Jūrmalas pilsētas muzeja, kura telpās ir iespējams notikt radošajām darbnīcām, tad tās piesaista pietiekoši lielu interesantu skaitu. "Oforta Ģilde" nepārtraukti paplašina savas darbības loku ar jaunām inovatīvām darbībām.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)