Banner 980x90

Brīvprātīgie no Vācijas sakopj Pirmā pasaules kara apbedījumu vietas Valgundes pagastā

Foto: jelgavasnovads.lv
Foto: jelgavasnovads.lv
Jelgavas novada Valgundes pagastā jau teju divas nedēļas 25 brīvprātīgie no Vācijas uzkopj Pirmajā pasaules karā kritušo atdusas vietu pie Kalnciema-Klīves evaņģēliski luteriskās baznīcas, aģentūru LETA informēja novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone.

Darbi pie baznīcas noslēgsies 17.jūnijā plkst.11.00 ar svinīgu ceremoniju, kurā piedalīsies arī pašvaldības vadība un Valgundes pagasta un baznīcas pārstāvji.

"Latvijā no Pirmā pasaules kara laika ir vairāk nekā 200 kapa vietu. Vietējām pašvaldībām nereti trūkst līdzekļu, lai apbedījumu vietu sakopšanai pievērstu pastiprinātu rūpību. Jau no 1993.gada Latvijā ierodas brīvprātīgie no Vācijas, lai apkopotu informāciju par Latvijā apbedītajiem kara upuriem un sakoptu apbedījumu vietas," skaidro Kaņepone.

Jelgavas novadā brīvprātīgo grupas ierodas regulāri jau vairāku gadu garumā, pērn Kalnciema pagastā darbojās jauniešu grupas, šogad pieaugušie sakopšanas darbus aizsākuši pie Kalnciema-Klīves evaņģēliski luteriskās baznīcas. Divu nedēļu laikā viņi izlīdzinājuši zemi un restaurējuši krustu rindas, kā arī notīrījuši sūnas no akmeņiem un krustiem. "Vācu karavīru kapu aprūpes tautas apvienības" oficiālais pārstāvis Latvijā Jānis Raciņš stāsta, ka šoreiz grupai visu neizdosies pabeigt, kapu teritorija ir plaša, tāpēc pabeigt atlikušos darbus brīvprātīgie ieradīsies nākamgad.

"Pie Kalnciema-Klīves evaņģēliski luteriskās baznīcas apglabāti 380 vācu karavīri un 51 krievu armijas karavīrs, kuri krituši 1917.gadā. No kapakmeņiem iegūto informāciju viņi apkopo un ievieto datubāzē. "Vācu karavīru kapu aprūpes tautas apvienība" ir sabiedriska organizācija, kas tiek atbalstīta valstiskā līmenī. Šī organizācija nodarbojas ar vācu karavīru kapu kopšanu visur, kur bijušas cīņas, visur, kur ir kritušie vācu karavīri. Tās ir vietas visā Eiropā, kā arī Krievijā, Ukrainā, Baltkrievijā un pat Āfrikā. Kopumā Latvijas un Vācijas sadarbību vērtējam ļoti pozitīvi. Esmu pārliecināts, ka šāda veida sadarbība turpināsies vēl daudzus gadus," lēš Raciņš.

Brīvprātīgie, kas ierodas, lai iesaistītos vācu karavīru apbedījuma vietu sakopšanas darbos, pārstāv cilvēkus no trīs dažādām mērķauditorijām. Vieni ir brīvprātīgie Vācijas iedzīvotāji senioru vecumā, otri - vācu armijas karavīri, trešie - jauniešu grupas. Senioru vecuma grupas brīvprātīgie savulaik bijuši konkrēta aroda profesionāļi, piemēram, ainavu arhitekti, arhitekti, mūrnieki.

Darbos iesaistītie Kalnciemā darbojas katru dienu piecas sešas stundas. Šovasar visā Latvijā kopā strādās vēl trīs vācu brīvprātīgo grupas - divas vācu armijas grupas atjaunos kritušo karavīru vietas Valles un Staburaga pagastā, savukārt jaunieši dosies uz Siguldu.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)