Kā izvairīties no infekcijām ceļojuma laikā?

Šobrīd viena no aktuālākajām pasaules mēroga tēmām ir jaunā koronavīrusa (2019-nCoV) izplatība. Līdz ar to ceļotāju vidū arvien nozīmīgāka kļūst informācija par drošības pasākumiem, darbībām, kas ir jāveic, lai izvairītos no saslimšanām ārzemēs.

Ceļojot cilvēka organisms var tikt pakļauts slimībām, ar kurām iepriekš tas nav saskāries, tāpēc tam var pietrūkt dabisko aizsargspēju, lai ar tām cīnītos. Esi informēts ceļotājs, seko padomiem, kas palīdzēs izvairīties no infekcijām, dodoties ceļojumā!

Izglīto sevi pirms ceļojuma

Plānojot savu ceļojumu, izpēti infekcijas slimības, kas ir sastopamas tajā ģeogrāfiskajā apgabalā, kuru vēlies apmeklēt. Piemēram, ASV Slimību kontroles un profilakses centrs (The Center for Disease Control and Prevention) savā mājaslapā piedāvā noderīgu informāciju (angļu valodā) par slimībām katrā pasaules valstī. Zinot slimības, ar kurām vari saskarties, varēsi laicīgi veikt drošības pasākumus.

Ņem vērā, ka slimības dažādās pasaules vietās var atšķirties. Lai veiktu profilaktiskus pasākumus, jāņem vērā vietējais klimats, kukaiņi un parazīti, kā arī sanitārie apstākļi.

Konsultējies ar ārstu

Ja dodies uz kādu eksotisku valsti, ir ieteicams apmeklēt savu ārstu četras līdz sešas nedēļas pirms došanās ceļojumā. Pārliecinies, ka zini visus jaunumus attiecībā uz vispārējām vakcinācijām, piemēram, pret masalām, epidēmisko parotītu jeb cūciņām vai stinguma krampjiem, un vakcinējies ar tām vakcīnām, kas ir nepieciešamas tava ceļojuma laikā.

Novērs kukaiņu kodumus

Moskītu kodumi ir absolūts murgs jebkuram ceļotājam. Labākajā gadījumā moskīti var kaitināt ar sāpīgiem un niezošiem kodumiem, tomēr tie var pārnēsāt arī dažādas slimības, piemēram, dzelteno drudzi, tropu drudzi, Japānas encefalītu, nemaz nerunājot par malāriju. Lai izvairītos no kukaiņu kodumiem, pastāv vairāki drošības pasākumi. Ieteicams:

  • izmantot gultas tīklu pret moskītiem miega laikā,
  • lietot kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus,
  • valkāt pareizu apģērbu, piemēram, vieglu kokvilnas apģērbu, kas nosedz lielāko daļu ādas,
  • neizmantot smaržas.

Atceries par pārtiku un ūdeni

Ir iespējams saslimt ar dažāda veida infekcijām, piemēram, dzerot piesārņotu ūdeni. Teritorijas ar sliktiem sanitārajiem apstākļiem vai ekspluatācijai neatbilstošām notekūdeņu sistēmām var izraisīt dažādas infekcijas. Šādās lokācijās dzer tikai ūdeni vai citus dzērienus, kas pildīti neatvērtās pudelēs, un izvairies no ledus. Tādi dzērieni, kuros ir vārīts ūdens kā kafijā vai tējā, ir pieņemami.

Tas pats attiecas arī uz pārtiku. Piesārņota pārtika ir viens no lielākajiem ceļotāju caurejas, kuņģa un zarnu trakta problēmu cēloņiem. Vienmēr pārliecinies, ka jebkurš ēdiens ir svaigs, rūpīgi pagatavots un pasniegts karsts. Izvairies no atdzisušas svaigās gaļas (pie ielu pārdevējiem), neapstrādātiem dārzeņiem (ieskaitot salātus) un augļiem, ja vien tie nav mazgāti ar tīru ūdeni un nomizoti, kā arī no nepasterizēta piena.

Mazgā rokas

Šis padoms šķiet tik vienkāršs, tomēr pārsteidzoši, ka tik daudz cilvēku aizmirst to ievērot. Roku higiēna ir būtiska, tā var apturēt infekcijas izplatīšanos, dramatiski samazināt caurejas, vemšanas, saindēšanās ar pārtiku, gastroenterīta, gripas, norovīrusa un pat A hepatīta saslimšanas iespēju.

Daudzi ceļotāji izmanto antibakteriālos līdzekļus mazajās pudelītēs, kas ir labs rezerves variants, tomēr tas neaizvieto vecās labās ziepes un ūdeni. Cik vien iespējams, mazgā rokas zem karsta ūdens vismaz 30 sekundes pirms un pēc ēšanas un vienmēr pēc došanās uz tualeti.

Praktizē elpošanas ceļu higiēnu

Elpošanas ceļu infekcijas, ieskaitot gripu, ir izplatītas ceļojumu laikā un bieži saistītas ar pārpildītām vietām, piemēram, viesnīcām, kruīza kuģiem un tūristu grupām. Tu vari samazināt elpceļu infekciju iegūšanas un izplatīšanās risku, praktizējot labu elpošanas ceļu higiēnu.

Piemēram, izvairies no tieša roku kontakta ar tavām acīm, degunu un muti. Kur vien iespējams, izvairies no tieša kontakta ar cilvēkiem, kuriem ir elpceļu slimības, un nelieto šo cilvēku personiskos priekšmetus, piemēram, mobilo tālruni. Klepojot vai šķaudot, nosedz degunu un muti ar vienreizlietojamiem kabatlakatiņiem un pēc lietošanas tos izmet tuvākajā atkritumu tvertnē.

Ja tev rodas aizdomas par jebkāda veida saslimšanu, nekavējoties apmeklē ārstu!