Kā sagatavot automašīnu ziemai?

Tuvojoties aukstākajai un tumšākajai sezonai, jāparūpējas ne tikai par sevi, bet arī par savu uzticamo spēkratu. Nav noslēpums, ka uzsniegot pirmajam sniegam vai iestājoties pirmajam nopietnajam salam, daudzi autobraucēji saprot, ka auto nav sagatavots sezonai. Noskaidrosim, kas jāņem vērā, lai, pirmkārt, automašīnu ziemā varētu palaist bez problēmām, bet otrkārt, kas nepieciešams drošai braukšanai.

Auto tehnisko šķidrumu izvēle

  • Bremžu šķidrums, kas paredzēts tieši ziemas sezonai, palīdzēs novērst bojājumus ABS sistēmai un nodrošina īsu bremzēšanas ceļu, labāku saķeri ar ceļa virsmu, automašīnas vadāmību bremzēšanas brīdī un lielāku riepu izturību pret nodilumu.
  • Dzeses šķidrums jeb tosols nodrošina motora darba temperatūru un automašīnas apsildi, tādēļ ir svarīgi pārliecināties, ka tas ir piemērots sezonai.
  • Motora eļļa, tās atbilstība un pietiekamība ļauj novērst defektus un nodrošina motora auksto staru, kas ziemā ir īpaši aktuāli ne vienam vien autobraucējam.
  • Logu šķidrums, kas nav paredzēts ziemas sezonai var radīt nopietnas problēmas. Var aizsalt logu mazgāšanas sistēma, kas var sabojāt atsevišķus mezglus, radot papildu izdevumus remontam, un izjaukt plānoto dienas kārtību.

Akumulatora pārbaude
Lai veiktu akumulatora pārbaudi, jau rudenī būtu nepieciešams veikt elektronisku testu servisa darbnīcā un noteikt akumulatora piemērotību ziemai. Ja akumulators var nenokalpot līdz pavasarim, tad labāk to savlaicīgi nomainīt pret jaunu, nepakļaujot sevi riskam un papildu izmaksām.

Logu tīrītāju slotiņas
Mūsu klimatiskie apstākļi ir neparedzami, un bieži vien slapjdraņķis vai lietus ierobežo braukšanas redzamību. Tas nozīmē, ka laikus jāizvērtē arī logu slotiņu nolietojums, lai to bojājumi nekaitētu auto stiklam.

Auto lukturi
Tumšais laiks apgrūtina redzamību, tādēļ efektīviem auto lukturiem un pareizi virzītam gaismas staram šajā periodā ir īpaši liela nozīme. Novērtējiet arī pašreizējo lukturu virsmu, pārbaudot, vai tā nav miglaina no skrāpējumiem. Ja kaitējumi nav lieli, var mēģināt lukturu pulēšanu, lai atgūtu gaismas dzidrumu.

Auto riepas
Daudziem autobraucējiem šis ir vissāpīgākais aspekts spēkrata sagatavošanā ziemai, jo rada pamatīgus izdevumus. Ja iepriekšējās ziemas riepas vēl ir saglabājušās labā kvalitātē un nav nodilušas, tad jāveic riepu protektora pārbaude, kas norādīs, vai riepas ir derīgas drošai braukšanai. 

Ja jāiegādājas jaunas riepas, vispirms jāizlemj vai tās būs jaunas vai jau lietotas. Iegādājoties lietotas riepas, pastāv risks, ka to kvalitāte var neatbilst drošai braukšanai. Labākais risinājums ir jaunu riepu iegāde, pievēršot uzmanību ražošanas datumam. Kādēļ tā? Ja riepas ilgstoši glabātas noliktavās, riepu gumija var būt ieplaisājusi un riepas nav drošas. Jauna gumija nodrošinās daudz labāku saķeri ar ceļu un kalpos ilgāk. Arī maciņš par to priecāsies!

Ziemas riepas vai vissezonas riepas
Ziemas riepas Latvijā nepieciešamas no 1. decembra līdz 1. martam. Interneta veikalā 220.lv ir plašs ziemas riepu piedāvājums, tomēr, lai izvēlētos pareizās, jāizvērtē daži aspekti.

  • Riepu tipi: mīksta maisījuma riepu modeļi būs piemēroti braukšanai pa laukiem vai dabā, jo veido lielisku saķeri ar sniegu vai apledojušu ceļa segumu. Cieta maisījuma riepas vairāk paredzētas braukšanai pa koptām un labi tīrītām pilsētas ielām. Riepas ar radzēm nodrošina vislabāko saķeri ar jebkuru ceļa virsmu.
  • Riepu izmērs – augstums platums un diametrs ir atkarīgi no auto modeļa, tādēļ jāseko ražotāja norādījumiem. Braukšanai ziemā ieteicams izvēlēties šaurāku modeļu riepas, kas palīdz labāk izspiest ūdeni un sniegu.
  • Protektora raksts ziemas riepām visbiežāk ir asimetrisks, tajos ir mazāki iegriezumi jeb lameles. Lielāks lameļu skaits nodrošina labāku riepas saķeri.

Vissezonas riepas ieteicams iegādāties autobraucējiem, kas pārvietojas tikai pa labi iztīrītām ielām pilsētā. Kādēļ tā? Mūsu mainīgie klimatiskie apstākļi nosaka vissezonas riepu izmantošanas īpatnības, jo radīt gumijas sastāvu, kas vienlaikus piemērots gan +30 °C, gan -30 °C, ir gandrīz neiespējami. Tādēļ, ja šoziem plānojat braukt ārpus sava ierastā maršruta, derētu padomāt par ziemas riepu iegādi.

Iegādāties ziemas vai vissezonas riepas internetā ir viegli. Apmeklējiet interneta veikalu 220.lv un izvēlieties preces, kas nepieciešamas jūsu spēkrata sagatavošanai un drošai braukšanai ziemas apstākļos. 

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu