Kādos gadījumos noteikti vajag pārbaudīt dzimumzīmi

Dzimumzīmes ir tik ierasts mūsu ķermeņa elements, ka ikdienā tām pat īsti nepievēršam uzmanību. Tomēr to vajadzētu darīt, jo dzimumzīmju veselība ir ļoti svarīga mūsu kopējās veselības un dzīves kvalitātes aspektā. Pēdējās desmitgadēs strauji pieaugusi saslimšana ar ādas onkoloģiskajām slimībām visā pasaulē un arī Latvijā. Un tieši dzimumzīmes ir viens no faktoriem, kas cieši saistīts ar šīm diagnozēm. Tāpēc ir būtiski pēc iespējas ātrāk pārbaudīt dzimumzīmi, ja ir novērotas aizdomīgas pazīmes.

Īsā laikā mainījies dzimumzīmes izmērs

Lai gan daudzu gadu laikā dzimumzīmes pamazām var mainīt savu izmēru, tas parasti nenotiek tik strauji, lai mēs ar aci pamanītu šīs izmaiņas jau pāris nedēļu un mēnešu laikā. Ja tomēr īsā laika posmā dzimumzīme acīmredzami ir kļuvusi daudz lielāka, tad to vēlams parādīt speciālistam un noskaidrot, vai šīs izmaiņas nav saistītas ar kādiem nelabvēlīgiem procesiem. Lai sekmīgāk pamanītu šādas izmaiņas, vēlams ieviest paradumu vismaz reizi mēnesī rūpīgāk apskatīt savu ķermeni, īpaši pievēršot uzmanību tieši dzimumzīmēm. Vai tās tur bija? Vai to izmērs, forma un struktūra nav mainījusies? Tas aizņems vien dažas minūtes, bet var arī izglābt dzīvību, jo ādas vēža gadījumā agrīna diagnostika ir viens no būtiskiem faktoriem slimības efektīvai ārstēšanai. 

Dzimumzīmei ir izplūdušas malas

Vēl viena pazīme, kuru nevajadzētu ignorēt, ir dzimumzīmes ar izplūdušām, nesimetriskām un neskaidrām malām. Veselām dzimumzīmēm parasti ir simetriska forma un labi saskatāmas, vienmērīgas robežas. Dzimumzīme var būt gan vienā līmenī ar ādu, gan nedaudz izvirzīta, bet visbiežāk tās forma ir simetriska un labi uztverama. Ja novērojat šādas izmaiņas, tad arī nepieciešams doties pie ārsta un pārbaudīt dzimumzīmi. Dermatologs to dara ar dermatoskopojas metodi, kas ļauj izpētīt virsmu pat simtkārtējā palielinājumā. Tam izmanto gan rokas instrumentu, gan var izmantot digitālu metodi, kas arī nodrošina īpaši pietuvinātus ādas attēlus. Tos ārsts izmanto ne tikai diagnostikai, bet arī, lai novērtētu izmaiņas laikā no vienas vīzītes līdz nākamajai.

Dzimumzīme sāp, asiņo, lobās

Ja dzimumzīme niez, asiņo, mitro, lobās vai ir kādas citas neierastas pazīmes, tad nav šaubu, ka jādodas pie dermatologa. Vesela dzimumzīme parasti nav jūtama, tā nesāp, ir sausa un ar neskartu virsmu. Iespējams, šādus simptomus radījusi nejauša dzimumzīmes traumēšana. Tā var notikt, ja dzimumzīme atrodas vietā, kur gar to berzējas apģērbs, kur tai ir saskare ar darbā izmantotiem instrumentiem un vielām. Dermatologs pēc apskates ieteiks piemērotākos risinājumus, kā atveseļot dzimumzīmi. Nepieciešamības gadījumā to var arī ieteikt noņemt ķirurģiski vai citā veidā.

Dzimumzīme ir vairākās krāsās

Visbiežāk vesela dzimumzīme ir vienā krāsā – brūnā, melnā, zilganā, sarkanā vai pat baltā. Ja dzimumzīmes krāsojums ir divās vai pat vairāk krāsas, tas var liecināt par ādas veidojuma iespējamo ļaundabīgumu. Ja novērojat izmaiņas dzimumzīmes krāsojumā, noteikti pievērsiet tam uzmanību un piesakiet vizīti pie dermatologa, lai varētu pārbaudīt dzimumzīmi pēc iespējas ātrāk. Nereti ārsts dzimumzīmes, kurām ir paaugstināts risks, rekomendē likvidēt. Ātri un nesāpīgi to iespējams izdarīt ar lāzeru. Tomēr ar šo metodi iespējams likvidēt tikai pārbaudītus un labdabīgus veidojumus.

Parādījies jauns ādas veidojums

Dzīves laikā uz ādas mums ik pa laikam parādās arī pa kādai jaunai dzimumzīmei. Tas ir normāls process. Tomēr, ja uzradies aizdomīgas formas, krāsas un struktūras veidojums, kas līdzīgs dzimumzīmei, to labāk parādīt dermatologam un noskaidrot tā izcelsmi un labdabīgo vai ļaundabīgo veidolu. Īpaši jāpievērš uzmanība jauniem veidojumiem pēc sauļošanās sezonas, kā arī ādas laukumos, kuri guvuši saules apdegumus, kas ir paaugstināts riska faktors, lai nākotnē attīstītos ādas vēzis. Jāatceras, ka saulē jāuzturas droši, jālieto saules aizsargkrēms, galvassega un jāievēro citi piesardzības pasākumi. Īpaši no saules un apdegumiem jāsargā bērnu maigā āda.

 

Pieteikties dermatologa konsultācijai un pārbaudīt dzimumzīmes varat ERAESTHETIC.LV.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu