Banner 980x90

Rundāles pilī atklās divas jaunas ekspozīciju telpas

Foto: Facebok.com/ Rundāles pils
Foto: Facebok.com/ Rundāles pils
Otrdien, 23.maijā, svinot 280.gadadienu kopš Rundāles pils pamatakmens ielikšanas, pils muzejā tiks atklātas divas jaunas tematisko ekspozīciju telpas, aģentūru LETA informēja Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ruta Bemberga.

Viena no telpām - ieskats klasicismā - papildina muzeja pastāvīgo ekspozīciju "No gotikas līdz jūgendstilam", bet otra ir veltīta Kurzemes muižnieku fon Bēru dzimtai un iekārtota pils rietumu korpusa hercogienes apartamentu daļā.

Ekspozīcijas "No gotikas līdz jūgendstilam" jaunākā telpa sniedz priekšstatu par klasicisma izpausmēm Francijā, Anglijā, Krievijā, Vācijā un Latvijā. "Klasicisms bija mākslas virziens, kas tiecās pēc antīkās mākslas ideāliem un, nomainījis vēlo baroku un rokoko, valdīja Eiropā no 18.gadsimta 60. un 70.gadiem līdz 19.gadsimta sākumam, kad sākās tā sauktā ampīra stila fāze. Tā turpinājās līdz 19.gadsimta 40.gadiem, kad māksla nonāca pie historisma - iepriekšējo gadsimtu stilu atdarināšanas," pastāstīja Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis.

Latvijā klasicisms ienāca tikai 18.gadsimta beigās. To pārstāv Rundāles pils krēsls, kas tapis Kurzemes hercoga Pētera laikā, terīne, kuru 1793.gadā darinājis kāds Kuldīgas sudrabkalis, un melni glazētu podiņu krāsns ar reljefu vāzes motīvu.

Savukārt Kurzemes muižnieku fon Bēru dzimtai veltītās ekspozīcijas pamatā ir Ulriha barona fon Bēra (1923-2011), Ēdoles muižas pēdējā īpašnieka Aleksandra fon Bēra dēla, un viņa sievas Dorotejas fon Bēras dāvinājums: 22 dzimtas portreti un citas dzimtas relikvijas. Portreti aptver laika posmu no 18.gadsimta 60.gadiem līdz 1891.gadam, kad Popes muižas īpašnieka Karla Ulriha fon Bēra portretu gleznojis Janis Rozentāls. Sešu portretu autors ir Jelgavas mākslinieks Frīdrihs Jūliuss Dērings. Ekspozīciju papildina Zlēku muižas īpašnieka Ulriha fon Bēra ceļojuma saules pulkstenis, kristāla pokāls ar fon Bēru ģerboni, Ēdoles pils atslēga un citi priekšmeti, kā arī Zlēku muižas īpašnieka Ulriha fon Bēra apbedīšanas mētelis no Zlēku baznīcas kapenēm. Rokoko stila krāsns no Popes muižas kungu mājas pārvesta uz Rundāles pili jau 1964.gadā.

Hercoga apartamentos šogad turpinās "Medību kabineta" iekārtošana. Lai atspoguļotu hercogu Ernsta Johana un Pētera kaislību uz medībām, tajā būs sakopotas izcilu mākslinieku gleznas par medību tēmu no muzeja krājuma un dažādi 18.gadsimta mednieku piederumi. Izsolē Vācijā iegādāta liela 18.gadsimta vitrīna šo smalki izstrādāto dekoratīvās mākslas priekšmetu eksponēšanai. "Vienu gadu, sākot no 24.maija, tajā būs apskatāms izcils mākslas priekšmets no privātkolekcijas Vācijā - 60 centimetrus augsts apzeltīta sudraba pokāls ar gravētām medību ainām un mednieku un briežu figūrām. Tas darināts ap 1725.gadu, un leģenda vēsta, ka Polijas karalis Augusts II to dāvinājis hercogam Ernstam Johanam Bīronam," informēja Lancmanis.

Jaunās telpas apmeklētājiem būs pieejamas no rītdienas.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)