3 būtiski aspekti, kā darba dienu padarīt drošāku
Lai arī darbs būvniecībā vai ražošanā visvairāk varētu asociēties ar nepieciešamību ievērot noteiktas drošības instrukcijas darba vietā, patiesībā par drošu darba vidi ir jādomā jebkurā jomā, pat strādājot birojā. Darbinieku veselību un labsajūtu var ietekmēt dažādu faktoru kopums. Tādēļ ar darba devēja nodrošinātajām darba drošības instrukcijām vēl nepietiek, lai darba vide būtu pilnībā droša, jo par savu drošību un labsajūtu ir jādomā arī katram darbiniekam pašam, apzinoties vides riskus, ievērojot atpūtas pauzes un pārzinot drošības instrukcijas.
Apzināta klātesamība
Katras jomas darba vide ir atšķirīga, taču jebkurā vidē no traumām varēs izvairīties tikai tad, ja darbinieki izprot ar savas darba vietas vidi saistītos riskus, apzinās tos un spēj analizēt apkārt notiekošo.
Ikdienas steiga, rutīna un stress veicina neuzmanības kļūdu rašanos, jo, steidzoties un domājot par neizdarītajiem darbiem vai nākamajiem uzdevumiem, ir viegli pazaudēt apzinātu klātesamību darba vidē. Turklāt var aizmirst par konkrētajai darba videi raksturīgajiem riskiem – asiem vai smagiem priekšmetiem, sarežģītām iekārtām, slidenām virsmām, kodīgām ķīmiskām vielām un citiem aspektiem, kas var veicināt traumu rašanos.
Regulāra atpūta
Daudzas traumas darba vietā rodas tieši noguruma dēļ, tādēļ darba dienas laikā ir jāievēro regulāras atpūtas pauzes, lai nezaudētu spēju koncentrēties. Turklāt regulāras pauzes palīdzēs arī saglabāt darba produktivitāti un, īpaši strādājot ar datoru, ļaus rūpēties par acu veselību ilgtermiņā.
Zināšanas
Darba vidi drošāku padara gan zināšanas par pareizu iekārtu un instrumentu izmantošanu, gan prasmes īstenot dzīvē drošības instrukcijās rakstīto – veikt pirmo palīdzību, piekļūt un izmantot „aptieciņas” komplektu, kā arī evakuēties atbilstoši drošības plānam darba vietās.
Ja iekārtu un instrumentu atbilstoša lietošana novērsīs traumas, kas radušās neuzmanības vai nepareizas iekārtu izmantošanas dēļ, tad zināšanas par drošības aspektiem ļaus iegūt laiku kvalitatīvas palīdzības saņemšanai, neapdraudot citus darba kolēģus un nepalielinot iegūtās traumas smagumu.
Uz sarakstu