Banner 980x90

Atkritumu apsaimniekošanu Rīgā pārņems pašvaldība - papildināts

Rīgas domē izstrādāts saistošo noteikumu projekts par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, ar kuriem pašvaldība uzņemsies atkritumu apsaimniekošanas kontroles funkciju, lai atkritumi krātos vienīgi konteineros.

Patlaban iedzīvotāji slēdz līgumu ar konkrētu uzņēmumu, kas izved atkritumus, taču jaunā kārtība paredz, ka no 2014.gada atkritumu ražotāji - uzņēmumi un privātpersonas - par atkritumu izvešanu maksās pašvaldības uzņēmumam "SIA Getliņi Eko" saskaņā ar Rīgas domes noteiktu tarifu. Savukārt atkritumu pārvadātāji saņems maksu par poligonā faktiski ievesto atkritumu transportēšanu atbilstoši svaram un attālumam. Tādējādi tiks novērsta situācija, ka pārvadātāji atkritumus nogādā nelegālās izgāztuvēs, lai par to pieņemšanu un pārstrādāšanu būtu jāmaksā mazāk.

Kā šodien skaidroja Rīgas domes Vides pārvaldes direktors Askolds Kļaviņš, pašvaldība izveidos "Pilsētas atkritumu ražotāju informācijas sistēmu" (PARIS), kurā ar precizitāti līdz vienam kilogramam tiks reģistrēta informācija par katras mājsaimniecības saražotajiem atkritumiem un noslēgtajiem atkritumu izvešanas līgumiem.

Saskaņā ar šo sistēmu tiks sagatavoti rēķini, kontrolēti maksājumi, reģistrētas sūdzības un apkopoti dati. Privātpersonas būs ieinteresētas, lai viņu konteineros sveši atkritumi nenonāk, tāpēc nākotnē notiks pāreja uz slēgtiem konteineriem un tie, kas līdz šim savus atkritumus meta svešās tvertnēs, būs spiesti slēgt savus līgumus ar atkritumu apsaimniekotājiem.

Plānots, ka visiem atkritumu ražotājiem tiks noteikta vienāda maksa par apsaimniekoto atkritumu svara vienību neatkarīgi no izvešanas vietas. Kļaviņš norādīja, ka par pašvaldības partneriem kļūs aptuveni 13 līdz 15 tūkstoši zemes īpašnieku vai tiesisko valdītāju. Tā kā šī sistēma izslēgs iespēju par atkritumu izvešanu nemaksāt, turpmāk par to maksās visi un līdz ar to atkritumu apsaimniekošanas tarifiem nevajadzētu palielināties.

Saistošo noteikumu projekta izstrādātāji šodien atzina, ka būs grūti kontrolēt, lai privātpersonas savus atkritumus uz nelegālajām izgāztuvēm nevestu pašas. Tomēr šo jautājumu kontrolēs Rīgas pašvaldības policisti saskaņā ar atkritumu reģistrēšanas sistēmu. Tā būs sasaistīta ar iedzīvotāju reģistru un nekustamo īpašumu datubāzi, kurā būs redzami konkrētu namīpašnieku vai pārvaldnieku noslēgtie līgumi ar atkritumu apsaimniekotājiem.

Savukārt atkritumu apsaimniekošanas operatori no 2014.gada 1.janvāra darbosies kā pašvaldības pārstāvji, brīvās konkurences apstākļos slēdzot līgumus ar nekustamo īpašumu īpašniekiem vai pārvaldītājiem par atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma organizēšanu, kā arī slēdzot līgumus ar SIA "Getliņi Eko" par atkritumu apsaimniekošanu.

Kopumā atkritumu izvešana no Rīgas tiek nodrošināta ar 90 automašīnām. Tās visas tuvāko divu gadu laikā plānots aprīkot ar elektroniskajiem svariem un ar globālās pozicionēšanas sistēmu (GPS), lai varētu kontrolēt atkritumu apjomu un izsekot, kur tie nonāk. Vienas automašīnas aprīkošana uzņēmumiem varētu izmaksāt ap 2000 latu.

Patlaban ar atkritumu apsaimniekošanu Rīgā nodarbojas seši uzņēmumi, ar kuriem noslēgti līgumi līdz 2020.gadam. Līgumi paliks spēkā, taču no 2014.gada šie uzņēmumi nodarbosies tikai ar to pārvadāšanu. 2020.gadā konkursa kārtībā plānots izsludināt konkursu par šī pakalpojuma sniegšanu uz pieciem gadiem. Līdz tam laikam Rīgas pilsēta netiks dalīta atsevišķās zonās, bet atkritumu pārvadātāji savā starpā brīvi konkurēs.

Jaunie saistošie noteikumi nākotnē varētu atvieglot dalītās atkritumu vākšanas sistēmas ieviešanu. Patlaban atkritumu biznesa peļņu pilnībā sadala uzņēmēji, kas nav ieinteresēti daļu ienākumu novirzīt atkritumu šķirošanai. Savukārt pašvaldībai patlaban dotēt šādu sistēmu būtu ļoti dārgi un neizdevīgi. Taču no 2014.gada šo naudas plūsmu kontrolēs pašvaldība, kas to varēs ieguldīt dalīto atkritumu savākšanas laukumu izveidošanai, aģentūrai LETA skaidroja Kļaviņš. Plānots, ka visiem atkritumu radītājiem pakāpeniski tiks nodrošināta iespēja šķirot atkritumus - katrai teritorijai ar 250-500 iedzīvotājiem pašvaldība ierīkos laukumu dalītas vākšanas konteineriem.

Kā ziņots, jūnija beigās Rīgas domē izveidota darba grupa, kas izstrādājusi priekšlikumus atkritumu apsaimniekošanas noteikumu grozījumiem, lai nākotnē atkritumu apriti pilsētā padarītu par caurredzamu procesu un nepieļautu iespēju, ka uzņēmumi attīsta biznesu, veidojot nelegālas izgāztuves, un rada jaunu piesārņojumu, nevis savāktos atkritumus nogādā Rīgas oficiālajā izgāztuvē SIA "Getliņi EKO" Stopiņu novadā.

Darba grupā ir pieci Rīgas domes deputāti - Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko (LPP/LC) un deputāti Raimonds Timma (LPP/LC), Ivans Ivanovs (SC), Kārlis Strēlis (PS) un Valdis Gavars (PS). Darba grupas vadītājs ir Timma, tajā iekļauti arī trīs Mājokļu un vides departamenta darbinieki: Vides pārvaldes priekšnieks - direktora vietnieks Askolds Kļaviņš, Tiesiskā regulējuma nodaļas vadītāja Vineta Dārzniece un galvenā juriste Ināra Reigase, kā arī Rīgas Pašvaldības policijas Administratīvās pārvaldes priekšnieks Jānis Znotiņš.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)