Darba vides risku novērtējums
Bieži vien uzņēmēji saskaras ar birokrātiju, kas nevis atvieglo, bet sarežģī viņu ikdienas darbus, tomēr vēlamies atgādināt, ka darba aizsardzības dokumentācijas izveide un uzturēšana nav kārtējā formalitāte. Darba aizsardzības dokumentācija ir ļoti svarīgs dokumentu kopums, kas var pasargāt jūsu darbiniekus no negadījumiem un traumām darbavietā.
Viens no svarīgākajiem dokumentiem ir darba vides risku izvērtējums. Protams, mūsdienās internetā ir pieejams plašs dokumentu klāsts un, ja labi pameklē, noteikti ir iespējams atrast paraugu arī šim dokumentam, tomēr vēlamies atgādināt – kas der mežizstrādes uzņēmumam, neder kafejnīcai un otrādi. Jo rūpīgāk jūs veiksiet darba vides risku izvērtējumu, jo drošākos apstākļos būs jūsu darbinieki, tādēļ aicinām pievērst īpašu rūpību šim dokumentam un aizpildīt to atbilstoši jūsu uzņēmuma darbības specifikai. Ikviens darbinieks savā darbavietā ir pakļauts dažādiem riska faktoriem, un, ja jūs kā darba devējs apgalvojat pretējo, visdrīzāk jūs neesat veicis darba vides riska izvērtējumu.
Darba vides riski
Riski darba vietā var būt dažādi – fizikāli, ķīmiski, psiholoģiski, biomehāniski, bioloģiski un citi. Ne vienmēr ir iespējams no šiem riskiem izvairīties, tādēļ ir svarīgi, vai darba devējs iekārto ergonomisku darba vidi, parūpējas par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem un seko līdzi darbinieku psihoemocionālajai veselībai. Darba devēja pienākums ir novērtēt šos riskus un darīt visu iespējamo, lai tos novērstu vai mazināto to ietekmi uz darbinieka veselību un labklājību. Darba devējam ir jāveic visu ar darba vidi saistīto risku apzināšana un novēršana vai mazināšana, darba vides pielāgošana darbinieku individuālajām vajadzībām, sadarbošanās ar darbiniekiem un viņu vajadzību uzklausīšana, kā arī bīstamo vai nedrošo iekārtu aizstāšana ar drošākām.
Pēc visu darba vides risku apzināšanas ir jāveic visaptverošas darba aizsardzības sistēmas izveide un ieviešana uzņēmumā, kā arī darbinieku apmācības un instruktāžas. Vēlamies arī piebilst, ka darba vides risku novēršana ir ne tikai darba devēja, bet arī darbinieku atbildība – darbiniekiem ir jāsadarbojas ar darba aizsardzības speciālistu, jāpiedalās visās apmācībās un instruktāžās, ar savu parakstu apliecinot, ka ir iepazinies ar darba aizsardzības speciālista sniegto informāciju, darba laikā jāizmanto izsniegtie individuālās aizsardzības līdzekļi, kā arī jārūpējas par savu veselību un drošību darba vietā. Darba devējs var izsniegt ķiveres, atstarojošās vestes, aizsargbrilles vai kādu citu darba apģērbu, bet neviens nespēj nepārtraukti būt klāt darbiniekiem un izsekot, vai darbinieki izmanto individuālās aizsardzības līdzekļus atbilstoši darba aizsardzības speciālista norādēm, tādēļ arī darbiniekiem ir jāuzņemas daļa atbildības par savu drošību, veicot darba pienākumus.
Darīt pašam vai uzticēties speciālistiem?
Darba aizsardzība nav tā izmaksu pozīcija, kur ir jāmeklē veidi, kā ietaupīt. Darba vides riska faktoru apzināšana un uzraudzīšana ir nepārtraukts process, tādēļ jums ir nepieciešams darba aizsardzības speciālists, kurš spēs šo pienākumu izpildīt kvalitatīvi. Darba vides risku novērtējums ir jāveic ne retāk kā reizi gadā, un pēc tam ir jāizveido darba aizsardzības pasākumu plāns nākamajam gadam. Lai maksimāli samazinātu traumu risku darbavietā, darba aizsardzības sistēma ir nemitīgi jāuzlabo un jāpapildina. Tuvojas ziema, gadalaiks, kad liela daļa darbinieku tiek pakļauti papildus riskam – aukstumam un sliktai redzamībai –, tādēļ šis ir īstais laiks, kad veikt darba aizsardzības sistēmas izveidi vai aktualizēšanu savā uzņēmumā!
Lai jūs varētu būt pārliecināts, ka jūsu uzņēmuma darba vide ir droša ikvienam jūsu darbiniekam, uzticiet darba aizsardzības sistēmas izveidi un uzturēšanu savas nozares profesionāļiem.
Vairāk info: https://www.medkos.lv/#Pardarbadrosibu
Uz sarakstu