Ikšķiles novada bāriņtiesas priekšsēdētājam pašvaldība izteikusi rājienu
kšķiles novada pašvaldība izteikusi rājienu novada bāriņtiesas priekšsēdētājam gan par kādas adopcijas lietas tiesvedību, gan par bāriņtiesas lietvedības pārkāpumiem, aģentūru LETA informēja Ikšķiles novada domes priekšsēdētāja vietniece Dace Kļaviņa (V).
Kļaviņa atklāja, ka Ikšķiles novada bāriņtiesa saņēmusi Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) vēstuli, kurā lūgts izvērtēt novada bāriņtiesas priekšsēdētāju saistībā ar kādas adopcijas lietas tiesvedību. Tiesas prokurore nepiekritusi adopcijai. Viņa VBTAI informējusi, ka bāriņtiesas pārstāvji devuši atļauju konkrētajam cilvēkam adoptēt bērnu, taču vairāki bāriņtiesas darbinieki nav bijuši informēti, ka konkrētais cilvēks ir iepriekš sodīts.
"Šajā lietā runa bija par cilvēka, kurš pretendēja uz adoptētāja statusu, ļoti senu pārkāpumu - sodāmību pēc šobrīd vairs spēkā neesoša kriminālkodeksa. Soda reģistrā parādās tikai panta numurs, kurš tika salīdzināts ar jauno krimināllikumu. Tajā brīdī darbinieki kļūdījās, nepamanot, ka tur minēts nevis KL (Krimināllikums), bet gan KK (Kriminālkodekss), pārbaudē apskatot nepareizo likumu. Ne prokurore, ne tiesnese pirmajās tiesas sēdēs arī to nebija piefiksējušas," atklāja priekšsēdētāja vietniece.
Pašvaldības juristi ir situāciju izvērtējuši, devuši savu juridisko atzinumu. Ir saņemts arī paskaidrojums no bāriņtiesas priekšsēdētāja, kas izsmeļoši bija paskaidrojis situāciju. Taču jāņem vērā, ka bāriņtiesa nedrīkst izpaust konfidenciālu informāciju nevienam, pat pašvaldības darbiniekiem. VBTAI, vēršoties pašvaldībā, neminēja, par kuru lietu konkrēti tiek runāts, balstoties uz tēmas sensitivitāti. Paši pašvaldības darbinieki varēja tikai minēt, par kuru lietu VBTAI aizrādījusi. Balstoties uz paskaidrojumu, ko pašvaldība saņēmusi no bāriņtiesas priekšsēdētāja, tika izsecināts, par kuru gadījumu tiek runāts.
"Šajā gadījumā nevar runāt par regulāriem pārkāpumiem bāriņtiesas darbībā vai arī par pārkāpumu ar būtiskām sekām. Tiesvedība, kad pārkāpums atklāts, bija procesā, un gala lēmumu pieņēma tiesnesis, kurš lietu vērtēja, balstoties uz visiem tiesas materiāliem. Tiesvedība šajā lietā, man šķiet, ir izbeigta," uzskata Kļaviņa.
Lietā nebija vainīgs bāriņtiesas priekšsēdētājs, jo viņš viens pats nevar ietekmēt lēmumu rezultātu, tas ir koleģiāls lēmums. Taču Kļaviņa atgādina, ka bāriņtiesas lēmums nav izšķirošais, bet gan rekomendējošs. Šajā lietā eksistē arī Rīgas bāriņtiesas lēmums, kurš ir bijis pirms Ikšķiles novada bāriņtiesas lēmuma un arī bijis apstiprinošs.
"Pie šādiem apstākļiem pašvaldība uzskata, ka rājiens ir pietiekoši bargs sods, kā arī tiks darīts viss iespējamais, lai šādas kļūdas vairs neatkārtotos. Kā arī tika lūgts visiem pārējiem bāriņtiesas darbiniekiem maksimāli iesaistīties pārbaudēs."
VBTAI vēstulē norādījusi arī uz vairākiem bāriņtiesas lietvedības pārkāpumiem - dokumentu reģistrācijas kārtību -, kas, protams, tiešas sekas uz bērnu tiesībām neatstāj, bet tādus pieļaut nedrīkst. Arī par to Ikšķiles novada pašvaldība bāriņtiesas priekšsēdētājam izteikusi rājienu.
Jau ziņots, ka izvērtēt bāriņtiesu darbinieku atbilstību amatiem lūgts Ropažu, Ikšķiles, Vecpiebalgas, Ogres un Aizputes novadu domēm, aģentūrai LETA atklāja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktore Valentīna Gluščenko.
VBTAI pārstāve pastāstīja, ka pie Ropažu novada domes par Ropažu novada bāriņtiesu VBTAI šogad vērsusies jau divreiz. Pie Ogres novada domes inspekcija vērsusies par Ogres novada pagastu bāriņtiesu, bet pie Aizputes novada domes VBTAI vērsusies par divām tās bāriņtiesām - Aizputes bāriņtiesu un Kalvenes bāriņtiesu.
Gluščenko stāstīja, ka iemesli, kāpēc VBTAI vērsusies pie novadu domēm, ir dažādi. "Ir bāriņtiesas, kur kādas konkrētas lietas kontekstā ir lūgts izvērtēt, un ir bāriņtiesas, kurām pēc atkārtotām VBTAI kompleksajām pārbaudēm nav novēroti uzlabojumi," sacīja Gluščenko.
Viņa minēja, ka pēc atkārtotām pārbaudēm uzlabojumi nav konstatēti Vecpiebalgas novada bāriņtiesā. Šīs bāriņtiesas darbinieku darbu lūgts izvērtēt arī iepriekš, tomēr tad pienākusi atbilde, ka iestādes vadītāja var turpināt darbu.
Gluščenko arī skaidroja, ka vēršanās pie pašvaldības ir VBTAI vienīgais instruments, kā izvērtēt bāriņtiesu darbinieku atbilstību.
Uz sarakstu