Banner 980x90

Izej dabas taku un izzini zvejniecības vēsturi Ragakāpas dabas parkā

Ragakāpas dabas parka taka ar informatīviem stendiem
Ragakāpas dabas parka taka ar informatīviem stendiem

Ragakāpa ir īpaši aizsargājama dabas teritorija Jūrmalā; dabas parka teritorija 150 hektāru platībā ir izvietojusies gar Rīgas jūras līča krastu Buļļuciemā. Ragakāpas dabas parkā atrodas viens no populārākajiem Jūrmalas tūrisma objektiem – Zvejniecības brīvdabas muzejs, kurā izveidota kuģu, laivu, enkuru un citu ar zvejniecību saistītu lietu ekspozīcija. Pie tā 2012. gadā tika atklāta arī nepilnu kilometru garā Ragakāpas dabas taka.

Dabas parks

Ragakāpas rašanās vēsture ir cieši saistīta ar Lielupes plūduma un gultnes maiņu, proti, līdz pat 18. gadsimta sākumam Lielupe ietecēja Daugavā.  Tomēr no 1755. līdz 1757. gadam Lielupe izlauza jaunu – savu pašreizējo – gultni līdz jūrai. Pie Lielupes jaunās grīvas izveidojās viena no augstākajām kāpām Latvijā – Ragakāpa. Tā ir 12-17 metrus augsta, 800 metrus gara un aptuveni 100 metrus plata. Kāpa ir asimetriska, vērsta Ziemeļrietumu Dienvidaustrumu virzienā.

Ragakāpas dabas parks ir īpaši aizsargājama dabas teritorija, kas valsts aizsardzībā atrodas jau kopš 1962. gada. Tas izveidots ar mērķi saglabāt un pasargāt ar vecu priežu mežu noaugušas kāpas, kā arī dabas daudzveidību Rīgas jūras līča piekrastē. Priežu mežs aizņem lielāko daļu parka teritorijas, turklāt vietumis sastopamas pat vairāk nekā trīs gadsimtus vecas priedes.

Dabas parka pastāvīgi mainīgā ekosistēma ir daudzu retu un aizsargājamu sugu patvērums. Dabas parkā turklāt konstatēti septiņi Eiropas Savienībā aizsargājami biotopi – to skaitā embrionālās kāpas, baltās kāpas, mežainās jūrmalas kāpas un dabiski attīstījušies veci skujkoku meži. Ņemot vērā šīs Ragakāpas dabas parka vērtības, tas iekļauts Eiropas Savienības aizsargājamo teritoriju tīklā NATURA 2000. 1970. gadā pie Ragakāpas nodibināts zvejniecības muzejs, kas savas durvis apmeklētājiem vēra 1979. gadā.

 

Ragakāpas dabas takas

Lai iepazīstinātu apmeklētājus ar dabas vērtībām teritorijā, parkā ierīkotas divas dabas takas. Viena no takām ved cauri priežu mežam, ir aptuveni 2 kilometrus gara, un pārsvarā to veido koka laipas. Dabas takas koka laipas pasargā jūtīgo kāpu zemsedzi no nomīdīšanas, kas šādā biotopā ir ļoti būtiski. Ainaviskā taka ir teicama vieta nesteidzīgai pastaigai; tā veidota no Latvijas valsts mežu priedes un ozola koksnes un savieno muzeju ar jūras līča piekrasti.

Pastaigu maršrutā ik pēc pārsimts metriem izvietoti informatīvi un izzinoši stendi par attiecīgo takas daļas tematiku, kāpas veidošanās vēsturi, kā arī tik dažādajiem biotopiem; apmeklētāju ērtībām ierīkoti arī soliņi, skatu platformas, bet stāvākajās vietās – kāpnes. Taka sastāv no trīs tematiskām daļām: Augu, Kukaiņu un Priežu takas.

Zvejniecības Brīvdabas muzejs

Muzejā izveidota 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma piekrastes zvejnieka sēta ar tai raksturīgām ēkām – dzīvojamo māju, klēti ar ratnīcu, tīklu būdu, zivju kūri, pirti un citām būvēm. Tāpat muzejā var apskatīt arī enkuru un zvejas laivu kolekciju, bet virvju vīšanas darbnīcā – bagātīgāko virvju vīšanas rīku un materiālu kolekciju Latvijā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)