Banner 980x90

Jelgavas pašvaldība: VK nepārzina situāciju par datu bāzēm pašvaldību rīcībā

Valsts kontroles (VK) pārmetumos pašvaldībām par nepilnībām pabalstos tiek putrota pašvaldības un personas atbildība, kā arī patiesībai neatbilst VK apgalvojumi par pašvaldību rīcībā pieejamiem datiem, atsaucoties uz Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes informāciju, aģentūrai LETA pauda pašvaldības pārstāve Līga Klismeta.

Viņa informēja, ka tieši Jelgavas pilsētas pašvaldība bija viena no tām, kurā VK veica revīziju par sociālās palīdzības tiesiskumu un efektivitāti.

Pēc Sociālo lietu pārvaldes apkopotā, VK revīzijas rezultātā konstatēts, ka Jelgavas pilsētas pašvaldība nav nodrošinājusi kvalitatīvu sociālās palīdzības sistēmas izveidi, jo saistošajos noteikumos, nosakot ģimenes (personas) tiesības uz pašvaldības sociālajiem pabalstiem, ģimenes (personas) materiālā stāvokļa izvērtēšana nav paredzēta visos gadījumos.

Tāpat konstatēts, ka sociālie pabalsti prettiesiski izmaksāti 36 personām, jo, izvērtējot ģimenes (personas) ienākumus un materiālo stāvokli, nav izmantota vai ņemta vērā dažādās valsts informācijas sistēmās un reģistros iegūstamā informācija.

Minēto 36 personu lietās VK konstatējusi, ka personas sniegušas nepatiesas ziņas par visiem saviem ienākumiem, un pabalstu saņēmēju kritērijiem šīs personas ir neatbilstošas. No tām piecas personas, iesniedzot iztikas līdzekļu deklarāciju, slēpušas, ka ir kapitāldaļu turētājas, citas nav uzrādījušas visus savus patiesos ienākumus, kā arī darījumus ar kustamajiem vai nekustamajiem īpašumiem.

To komentējot, pašvaldības pārstāve atgādināja par VK ignorēto atbildīgo šajā problēmā, jo persona, kas aizpilda iztikas līdzekļu deklarāciju un pretendē uz sociālās palīdzības saņemšanu, ar savu parakstu apliecina, ka ir sniegusi patiesas ziņas par saviem ienākumiem un atļauj izmantot valsts un pašvaldības datu reģistros pieejamo informāciju.

Pilnībā neatbilst patiesībai VK atzinumā norādītais, ka sociālās palīdzības administrēšanai izmantotā informācijas sistēma nodrošina datu iegūšanu par ģimeņu (personu) ienākumiem un materiālo stāvokli, konstatējusi Jelgavas Sociālo lietu pārvalde.

Sociālo lietu pārvaldei nav pieejamas visas datu bāzes, kas uzrādītu personas visus iespējamos ienākumu avotus, piemēram, joprojām nav pieejama Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu informācijas sistēma, Valsts tehniskās uzraudzības aģentūras Traktortehnikas, tās piekabju un traktortehnikas vadītāju informatīvā sistēma un citas, līdz ar to var rasties situācija, ka izvērtējums par personas patiesajiem ienākumiem atsevišķos gadījumos var būt nepilnīgs.

Arī pēc VK iesniegtā 36 personu saraksta, kurām it kā prettiesiski izmaksāti sociālie pabalsti, Sociālo lietu pārvalde vēlreiz savā rīcībā esošajās datu bāzēs pārbaudījusi VK minēto personu ienākumus, taču informācija par kapitāldaļu piederību atsevišķām personām un citiem papildu ienākumiem tur nav atrodama.

Tikai 2014.gadā Jelgavas Sociālo lietu pārvaldei tika dota pielaide Zemesgrāmatas datu bāzei, un tikai tagad iespējams redzēt personas pārdotos un iegādātos īpašumus.

Tuvākajā laikā pārvaldes Sociālās palīdzības administrēšanas nodaļā darbā tiks pieņemts speciālists, kura pienākumos ietilps iekšējās kontroles procedūru veikšana pirms lēmuma pieņemšanas par pašvaldības pabalstu piešķiršanu. Izskatīta iespēja pilnveidot informācijas pārbaužu rezultātu dokumentēšanu, skaidroja Klismeta.

Jelgavas Sociālo lietu pārvalde izvērtēs VK revīzijas ziņojumā minētos gadījumus un sociālās palīdzības pabalstu atgūšanas lietderību, ņemot vērā izmaksāto summu apmēru un ar izpildu lietām saistītās izmaksas.

Pašvaldībā darbojas sociālo jautājumu konsultatīvā komisija, kas, plānojot jaunus sociālā atbalsta pasākumus, tostarp pašvaldības pabalstus, izvērtē to atbilstību iedzīvotāju interesēm, skaidroja Klismeta.

Pašvaldības pārstāve piebilda, ka pagājušā gada nogalē Jelgavas pašvaldībā tika apstiprināti pašvaldības saistošie noteikumi "Trūcīgas un maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa noteikšana Jelgavas pilsētas pašvaldībā", kas paredz jaunus kritērijus maznodrošinātā statusa saņemšanai.

Par citiem Valsts kontroles ieteiktajiem saistošo noteikumu grozījumiem to sagatavošanas kārtībā lems Jelgavas domes deputāti, informēja pašvaldības pārstāve.

LETA jau ziņoja, ka atsevišķās pašvaldībās trūcīgās ģimenes statuss piešķirts arī tādām ģimenēm, kurām pieder līdz pat sešiem nekustamajiem īpašumiem, revīzijā par sociālās palīdzības tiesiskumu un efektivitāti secinājusi Valsts kontrole.

Revīzijā secināts, ka dažās pašvaldībās vienai trūcīgai ģimenei pieder līdz pat deviņiem kustamajiem īpašumiem - transporta līdzekļiem. Tikmēr citās pašvaldībās ģimenei nedrīkst piederēt pat automašīna vai traktors, kas tiek izmantots piemājas saimniecības uzturēšanai.

VK secinājusi, ka pašvaldībām nav vienotas izpratnes par sociālās palīdzības pamatprincipiem un sniedzamajiem atbalsta veidiem, kā arī par rīcības brīvības izmantošanu trūcīgas personas vai ģimenes statusa piešķiršanā.

Lai pārbaudītu sociālās palīdzības tiesiskumu un efektivitāti, revīzija veikta desmit pašvaldībās - Liepājā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jelgavā, kā arī Kandavas, Kuldīgas, Siguldas, Rundāles, Ludzas un Rēzeknes novadā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)