Lielvārdes pašvaldība: Jaunas teritoriālās reformas koncepcijā VARAM ignorējusi pašvaldības
Lielvārdes novada pašvaldības vadība konstatējusi, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) jaunas administratīvi teritoriālās reformas koncepcijā nav iesaistījusi pašvaldību, tāpat par potenciāli nederīgiem padarot virkni plānošanas dokumentu un ar tiem saistīto normatīvu.
Lielvārdes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Sprukta, aģentūrai LETA skaidrojot vadības viedokli, pauda, ka pašvaldība, vērtējot valdības koalīcijas partneriem VARAM iesniegto jauno administratīvi teritoriālās reformas koncepciju ar diviem iespējamiem variantiem, izsaka nožēlu, ka nav tikusi iesaistīta dialogā par reformas koncepciju izstrādi.
"Līdz šim brīdim Lielvārdes novada pašvaldībai nav bijis uzaicinājums dalīties ar saviem ierosinājumiem, uzklausot pašvaldības viedokli par izmaiņām un to ietekmi pašvaldības kopējās attīstības vārdā," komentēja Sprukta.
Pašvaldība atgādina, ka gaidāmās pārmaiņas saistītas ar izmaiņām pašvaldības iedzīvotājiem un Lielvārdes novada ilgtspējības stratēģijas prioritāšu sarakstu.
"Diemžēl informācija par gaidāmajiem modeļiem Lielvārdes novadu sasniegusi novēloti, un īsti nav izprotams pamatojums tikai diviem norādītajiem modeļiem. Vērtējot izskanējušos divus variantus, Lielvārdes novada pašvaldība atbalsta brīvprātības principu novadu apvienošanas procesā," par vadības nostāju pauda pašvaldības pārstāve.
Kā ziņots, VARAM valdības koalīcijas partneriem iesniegusi jaunu reformas koncepciju, kurā piedāvāti divi iespējamie reformu varianti.
Viens no ministrijas piedāvātajiem variantiem paredz, ka tiks izveidots 49 novadu un deviņu republikas pilsētu administratīvā iedalījuma modelis. Izstrādājot šo modeli, ņemti vērā vairāki kritēriji - attīstības centrs ar vismaz 1000 iedzīvotājiem, izveidots ceļu tīkls un atbilstoša infrastruktūra. Kā kritēriji ir arī vismaz viena perspektīva vidusskola novadā un tas, ka vidējais attālums no apdzīvotām vietām līdz novada administratīvajam centram ir ap 30 kilometriem.
Kā otru variantu VARAM piedāvā sākotnēji 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmes attīstības centriem, kur pašvaldībām būs iespēja brīvprātīgi pievienoties.
Iepriekšējā reforma nav devusi cerēto rezultātu - tā secinājusi VARAM. Piemēram, pēc reformas vēl joprojām ir daudzi novadi, kas neatbilst likumā noteiktajiem novadu veidošanas kritērijiem, tāpat vairākos novados nav spēcīgu attīstības centru, novadu pašvaldības iedzīvotāju skaita ziņā ir ļoti neviendabīgas.
Uz sarakstu