Līgatnes pašvaldība gatava iesaistīties dabas taku sakārtošanā
Līgatnes iedzīvotājiem no saviem nodokļiem nebūtu jāfinansē valsts mēroga pakalpojums - izglītība par dabu un dzīvniekiem Līgatnes dabas takās, tādēļ dabas taku attīstībā pašvaldība ir gatava iesaistīties ar tehniskajiem resursiem un aģitāciju, bet ne finansēm, aģentūru LETA informēja Līgatnes novada pašvaldības priekšsēdētājs Ainārs Šteins ("Vienotība").Kā atzīmēja novada mērs, patlaban Līgatnes pašvaldības saistība ar dabas takām ir vien tas, ka tās atrodas pašvaldības teritorijā. "Līgatnes dabas takas pieder Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) un Dabas aizsardzības pārvaldei (DAP), tāpēc juridiski mēs pat gribēdami tur neko nevarētu darīt".
Patlaban pašvaldība ir gatava kopā ar DAP un VARAM sadarboties un kopīgi meklēt risinājumu dabas taku sakārtošanai un ilgtermiņa pastāvēšanai, taču, lai tas notiktu, pēc Šteina domām, ir jāsakārto juridiskie jautājumi. Pirmkārt, ir jānoformulē dabas taku statuss. "Reālākais risinājums, ko es redzu, ir ieviest modeli, kur par dabas taku infrastruktūru rūpējas valsts, pašvaldības un, iespējams, arī privātā sektora kopuzņēmums," atzina Šteins.
Pēc novada domes priekšsēdētāja sacītā, nosakot pašvaldības un valsts atbildību, nedrīkst ignorēt faktu, ka dabas takas nav tikai Līgatnes, bet gan izglītojošs objekts visiem Latvijas iedzīvotājiem, tādēļ finansiāli nebūtu taisnīgi Līgatnei no iedzīvotāju nodokļiem likt uzturēt visas valsts izglītojošu objektu, aģentūrai LETA norādīja Šteins.
No savas puses pašvaldība ir gatava turpināt iesākto atbalstu dabas takām - jau patlaban tā palīdz ar ceļu uzturēšanu. "Mums uz vietas ir arī tehniskais resurss - remontstrādnieki, galdnieki, tehnikas vienības -, ar to varam iesaistīties sadarbībā," sacīja Šteins, norādot, ka tāpat pašvaldība var līdzdarboties arī ar aģitāciju izstādēs un ne tikai.
"Tās idejas, kas šobrīd tiek apspēlētas par privātajiem investoriem un privatizācijām, manuprāt, tikai attālina no tā mērķa un funkcijām, kam dabas takas tika izveidotas," atzīst novada mērs. Aģentūrai LETA viņš paskaidroja, ka dabas takas nav komercprojekts, tas ir izglītojošs objekts un pēc būtības Līgatnes dabas takas ir kā izglītības iestāde, kas nevar pastāvēt uz komerciāliem nosacījumiem.
Lai dabas takas pastāvētu ilgtermiņā, ir vajadzīga ikgadēja valsts dotācija. Ikgadējā investīcija katru gadu varētu būt aptuveni 100 000 latu apmērā, kas ir vitāli nepieciešama un nebūt nav liela summa, atzīst Šteins.
Cesis24.lv jau vēstīja, ka VARAM ir lūgusi Ministru kabinetam piešķirt nepilnus 160 000 latu Līgatnes dabas taku infrastruktūras sakārtošanai. Ministrija aicināja arī pašu Līgatnes pašvaldību aktīvi iesaistīties nepieciešamā finansējuma piesaistīšanā. Uz sarakstu