Līvānu novada pašvaldība plāno sakārtot atkritumu apsaimniekošanas sistēmu
Lai izvērtētu kopējo atkritumu apsaimniekošanas sistēmu Līvānu novadā, 2015.gada rudenī Līvānu novada dome sadarbībā ar biedrību "Latvijas Atkritumu saimniecības asociācija" veica Līvānu novada atkritumu apsaimniekošanas sistēmas novērtējumu, tās atbilstību normatīvo aktu prasībām.
Kā pilsētas informācijas portāls Livani24.lv uzzināja Līvānu novada pašvaldībā, novērtējums tika veikts apzinot esošo situāciju Līvānu novadā, praktiski apsekojot atkritumu savākšanas vietas novadā, izlases veidā izbraucot arī vairākus atkritumu savākšanas maršrutus, kā arī teorētiski analizējot pieejamos datus un statistiku. Atkritumu apsaimniekošanas datu analīze tika veikta iekļaujot tajā informāciju par radītajiem, savāktajiem, reģenerētajiem un apglabātajiem atkritumiem, to daudzumu un avotiem.
Līvānu novads iekļaujas Dienvidlatgales atkritumu apsaimniekošanas reģionā. Tas nozīmē, ka atkritumu apsaimniekošanā Līvānu novada pašvaldība vadās pēc Dienvidlatgales reģionālā atkritumu apsaimniekošanas plāna 2005.–2025. gadam, Līvānu novada domes 2002. gada 19. decembra saistošajiem noteikumiem Nr. 9 "Līvānu novada sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumi", kuri uz šo brīdi ir morāli novecojuši un neatbilst šā brīža faktiskajai situācijai.
Jāsaka, ka arī novada atkritumu apsaimniekošanas sistēma kopumā ir nonākusi lielas izvēles priekšā. Ir pēdējais laiks veikt būtiskas izmaiņas.
Eiropas Savienības un arī valsts politika ir tāda, ka lai samazinātu poligonos apglabājamo atkritumu daudzumu, veicinātu atkritumu šķirošanu, tuvākajos gados ļoti ievērojami tiks palielināta dabas resursu nodokļa likme. Tā ir augusi arī līdz šim. 2009.gadā dabas resursu nodokļa likme sadzīves atkritumiem bija 2 eiro par tonnu, 2010.gadā – 4 eiro, 2011.gadā – 7 eiro, 2012. – 10 eiro, no 2014.gada līdz šim brīdim 12 eiro par tonnu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā šobrīd tiek izstrādāts likumprojekts par šīs nodokļu likmes palielināšanu, kas līdz 2020. gadam varētu sasniegt pat 40 EUR par tonnu. Tādējādi tas viss gulsies uz iedzīvotāju pleciem, pat vairākkārtīgi palielinot atkritumu apsaimniekošanas tarifu, kuru galu galā nevarēs samaksāt neviens. Tāpēc jo vairāk mēs šķirosim atkritumus, jo mazāk atkritumi būs jānogādā poligonā, kas līdz ar to samazinās arī iedzīvotāju izmaksas par saražotajiem atkritumiem.
Līvānu novadā sadzīves atkritumu savākšana notiek centralizēti, atkritumu radītājam slēdzot līgumus par pakalpojumiem un norēķinoties par saņemtā pakalpojuma apjomu. Atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu novada teritorijā nodrošina pašvaldības SIA "Līvānu dzīvokļu komunālā saimniecība". Novada teritorijā jau pirms laba laika tika izveidota dalīta atkritumu savākšanas sistēma tādiem atkritumu veidiem, kā papīrs, stikls, plastmasa (pārsvarā dalītās vākšanas punkti izvietoti Līvānu pilsētā). Uzreiz pēc izveidošanas iedzīvotāji izrādīja interesi un zināmu aktivitāti atkritumu šķirošanā, piemēram, pirmajā gadā tika sašķiroti 6.5% no kopējā atkritumu daudzuma novadā, taču šobrīd, varbūt sava daļa vainas šeit ir jāuzņemas gan apsaimniekotājam, gan pašvaldībai, iedzīvotāju aktivitāte atkritumu šķirošanā ir ļoti zema.
Kā parādīja veiktais pētījums, tad galvenie atkritumu radītāji Līvānu novadā ir mājsaimniecības – 70%, rūpniecības un komerciālie uzņēmumi – 16%, valsts un pašvaldības institūcijas un iestādes – 8%; 6% no kopējā atkritumu daudzuma ir celtniecības atkritumi. Šie skaitļi visumā ir normāli rādītāji un raksturo vidēji statistisko situāciju Latvijā.
Šodien neviens neapstrīd apgalvojumu, ka katrs iedzīvotājs ir atkritumu radītājs un, ka katram atkritumu radītājam ir jāpiedalās atkritumu apsaimniekošanā. Izpētot situāciju visā Līvānu novadā dziļāk, aina izrādījās ļoti neiepriecinoša. Ja Līvānu pilsētas daudzdzīvokļu māju iedzīvotāju iesaiste ir gandrīz 100%, tad pēc noslēgto līgumu skaita starp atkritumu apsaimniekotāju – SIA "Līvānu dzīvokļu un komunālā saimniecība" un privātmājām, iedzīvotāju iesaiste Līvānu novadā ir sekojoša: Līvānu pilsētā – 46%, Sutru pagasts – 39%, Jersikas pagasts – 22%, Rožupes pagasts – 6%; Turku pagasts – 5% un Rudzātu pagasts – 0%. Situācija faktiski ir kritiska. Augstāk minētie skaitļi praktiski nozīmē, ka Līvānu pilsētā atkritumu saimniecību "virs ūdens" ar saviem maksājumiem tur daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji, lauku pagastos – pašvaldība.
Pašvaldībai un atkritumu apsaimniekotājam Līvānu novadā ir jau tuvākajā laikā jāpanāk, lai
atkritumu centralizētā apsaimniekošanā piedalās visi Līvānu novada iedzīvotāji un citi novada teritorijā esošie sadzīves atkritumu radītāji.
Šobrīd atbilstoši izstrādātajam ziņojumam Līvānu novada dome sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotāju veiks nepieciešamos pasākumus un uzlabojumus atkritumu apsaimniekošanas sistēmā Līvānu novadā.
Uz sarakstu