Banner 980x90

Odzienas pils šarms, atdzimšana un leģendas

Pļaviņu novada Vietalvas pagasta Odzienā atrodas skaista muiža, kuras kompleksā savulaik ietilpušas vairāk nekā 30 dažādas ēkas, tai skaitā grezna pils. Odzienas muižas pils jeb kungu māja, kas celta 19. gadsimta vidū muižkunga Rūdolfa Fridriha Adriana fon Brimmera laikā, ir viena no izteiksmīgākajām romantizētas viduslaiku pils vai neogotikas stila celtnēm Latvijā. Mūsdienās šī Latvijas arhitektūras pērle atdzimst no drupām.

Vēsture

Odzienas muižas vēsture ir krietni vien senāka par neogotikas stilā būvēto pili, proti, muiža rakstos pieminēta jau 1455. gadā ar nosaukumu Odensee, kad Bertrams Tīzenhauzens no sava tēva Engelbrehta mantoja Odzienas muižu un pagastu. Tīzenhauzenu dzimtas pārvaldībā īpašums atradās līdz pat 1625. gadam. Pēc Lielā Ziemeļu kara Odzienas muižai samērā bieži mainījās īpašnieki un pārvaldnieki, līdz 1745. gadā feldmaršals Pjotrs Šuvalovs to pārdeva Grostonas muižas īpašniekam – majoram Engelbrehtam Vilhelmam fon Brimmeram.

19. gadsimtā Rūdolfs Fridrihs Adrians Brimmers pasūtīja jaunas Odzienas muižas kungu mājas būvi neogotikas stilā. Odzienas muižas pils savulaik bijusi viena no iespaidīgākajām neogotikas stila celtnēm Latvijā, kam līdzīgas tapušas arī Vācijā un Polijā. Muižas kompleksā ietilpušas vairāk nekā 30 dažādas ēkas, to skaitā arī vecais krogus un muižas pilsbrūzis. Brūzis minēts ēku inventarizācijā jau 1836. gadā,  kā „moderniecība kopā ar alus brūzi un veļas mazgātavu”. Arī krogus minēts muižas ēku inventarizācijā 1836. gadā kā “muižas krogs kopā ar stadulu”.

1905. gada nemieru laikā pils tika nodedzināta, taču pēc I Pasaules kara to daļēji atjaunoja. Līdz 1920. gada zemes reformai Odzienas muiža vēl arvien atradās Brimmeru dzimtas īpašumā. Latvijas PSR laikā ēka daļēji tika izmantota Odzienas iedzīvotāju sabiedriskās dzīves vajadzībām; tajā atradās kultūras nams, bibliotēka, kā arī tika iekārtoti dzīvokļi. Turpmākajās desmitgadēs pils pakāpeniski gāja bojā.

Mūsdienās ir uzsākta Odzienas muižas kompleksa rekonstrukcija. Lai arī viens pils spārns vēl nav apjumts, tomēr otrā spārnā 2015. gada vasarā rekonstruētas vairākas zāles, kas pieejamas svinībām. Odzienas muižas Pilsbrūzī top Odzienas muižas kvass un atzinību jau iemantojušais alus. Odzienas muižas kvass tiek darināts pēc tradicionālajām metodēm. Krogusmāja piedāvā gan naktsmītnes, gan ēdināšanas un telpu nomas pakalpojumus dažādām svinībām, pasākumiem, jubilejām, semināriem. 

Leģendām apvītais pils tornis

 

Pastāv leģenda, ka bijušais Odzienas muižas pilskungs fon Brimmers esot brāļojies ar pašu nelabo. Tas baronam iedāvājis spieķi, kas vairo slavu un bagātību, savukārt baronam pateicībā par to savā trīsdesmitajā dzimšanas dienā bija jāprec velna meita.

Taču fon Brimmers doto solījumu nav turējis un apprecējis kādu dižciltīgu vācu augstmaņa meitu. Nelabais par šo nodevību sodījis fon Brimmeru, padarot viņu vājprātīgu. Barons kļuvis tik nevaldāms un negudrs, ka dēls licis tēvu ieslodzīt pils tornī, kur trakais sev laiku kavējis, ar sudraba paplāti žilbinot garāmbraucošo zirgu pajūgus. Pēc nāves barona dvēseli nav gribējis ne Dievs, ne velns, un tā nu viņa gars palicis pils tornī.

Tādēļ arī mūsdienās, braucot lielā ātrumā garām pilij, autovadītājiem ir gadījies pēkšņi apžilbt. Pie ceļu negadījumiem vainīgs esot pils tornī esošais rēgs.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)