Tukuma novada pašvaldība pērn aktīvi izmantojusi eParakstu
Visaktīvākā eParaksta lietotāja pašvaldību vidū 2015.gadā bijusi Rīgas dome, tai seko Rēzeknes, Tukuma, Ķekavas un Bauskas novada pašvaldības, aģentūru LETA informē "Latvijas Valsts radio un televīzijas centra" (LVRTC) pārstāvji.
"Runājot par eParakstu publiskajā sektorā, mēs parasti runājam par administratīvo resursu lietderīgu izmantošanu, taču, būsim godīgi, tas, ko vēlas pašvaldību iedzīvotāji, ir apziņa, ka viņi dzīvo mūsdienīgā pašvaldībā - tādā, kuras administratīvais aparāts un pašvaldības uzņēmumi ir viegli pieejami jebkurā diennakts laikā, kurā iedzīvotājiem nav jāiziet no mājām, lai noslēgtu līgumu, piemēram, ar atkritumu apsaimniekotāju, vai lai pieteiktu bērnu mācībām pirmajā klasē," stāsta LVRTC valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.
"Tas, ka pašvaldību iestādes un arī pašvaldību iedzīvotāji savstarpējai saziņai lieto eParakstu, ne vien rada šo apziņu, bet arī nodrošina to, ka finanšu resursi netiek tērēti tādiem procesiem, ko mūsdienās iespējams paveikt digitāli," turpina Bokta. "2016.gadā aicinām Latvijas pašvaldības ne vien aktīvi lietot eParakstu, bet arī informēt un skaidrot pašvaldību iedzīvotājiem elektroniskas saziņas priekšrocības."
Kā liecina LVRTC statistika, salīdzinot ar 2014.gadu, eParaksta lietošana Rīgas domē pieaugusi par 37%, bet visstraujākais eParaksta lietošanas pieaugums desmit aktīvāko pašvaldību vidū pērn bijis Rēzeknes novada pašvaldībā, kur eParaksts lietots par 80% biežāk nekā gadu iepriekš. Tukuma un Ķekavas novada pašvaldībās eParaksta lietošana 2015.gadā, salīdzinot ar 2014.gadu, pieaugusi attiecīgi par 60% un 44%.
eParaksta lietošanas ziņā aktīvāko pašvaldību desmitniekā 2015.gadā ir arī Jelgavas, Saldus, Iecavas, Gulbenes un Salacgrīvas novada pašvaldības.
Gulbenes novada pašvaldībā eParaksta lietošanas reižu skaits pēdējo divu gadu laikā gandrīz trīskāršojies, bet Iecavas novada pašvaldībā - pieckāršojies.
Starp pašvaldībām, kuras pirmajā desmitniekā neierindojās, īpaši straujš eParakasta lietošanas pieaugums, salīdzinot ar 2014.gadu, bijis Siguldas novada domei, kur eParaksta lietošanas reižu skaits gada laikā četrkāršojies, savukārt Jūrmalas pilsētas domē eParaksta lietošana seškāršojusies.
Lai gan kopumā visās pašvaldībās vērojams eParaksta lietošanas pieaugums, eParaksta lietošanas reižu skaits visās pašvaldībās 2015.gadā veido tikai nepilnus 6% no kopējā eParaksta lietošanas reižu skaita.
Kopumā 2015.gadā eParaksts lietots 3,2 miljonus reižu. Salīdzinot ar 2014.gadu, eParaksta lietošanas reižu skaits pieaudzis gandrīz par miljonu jeb 40%, bet salīdzinot ar 2013.gadu - par vairāk nekā 70%.
Starp eParaksta nesējiem lietošanas skaita ziņā vēl ar vien populārākā ir LVRTC izsniegtā eParaksta viedkarte, tai seko virtuālais eParaksts un eParakstseID kartē.
LVRTC nodarbojas ar radio un televīzijas programmu apraidi, e-paraksta un citiem sertifikācijas pakalpojumiem, datu pārraides, datu centru un infrastruktūras nomas pakalpojumu sniegšanu. Uzņēmums 2014.gadā apgrozīja 14 miljonus eiro, bet nopelnīja sešus miljonus eiro.
Uz sarakstu