Banner 980x90

Valmieras pilsētas pašvaldība: par izmaiņām pašvaldību pirmpirkuma tiesību izmantošanas kārtībā

2010.gada 17.jūnijā Saeimā pieņemtie grozījumi likumā "Par pašvaldībām", kas stājās spēkā šā gada 1.oktobrī, paredz izmaiņas tiesiskajā regulējumā, kas nosaka pašvaldību pirmpirkuma tiesību izmantošanas kārtību.
Grozījumi cita starp paredz izslēgt likuma 21.panta pirmās daļas 18.punktu, kas noteica, ka tikai dome var lemt   par   pirmpirkuma   tiesību   izmantošanu   uz   attiecīgajā administratīvajā teritorijā pārdodamo nekustamo īpašumu. Minētās normas izslēgšana no likuma "Par pašvaldībām" nodrošinās to, ka ar 2010.gada 1.oktobri gadījumos, kad pašvaldībām piedāvās izmantot pirmpirkuma tiesībās, bet pašvaldības, ievērojot noteikto regulējumu, pirmpirkuma tiesības neizmantos, par šiem jautājumiem katrā atsevišķā gadījumā nebūs jālemj pašvaldības domei, kā tas ir bijis līdz šim. Jāatzīmē, ka gadījumos, kad pašvaldības izmantos pirmpirkuma tiesības, par to būs jālemj pašvaldības domei.

Kā to nosaka likuma "Par pašvaldībām" 21.panta pirmās daļas 17.punkts, tikai dome var lemt par pašvaldības nekustamā īpašuma atsavināšanu, ieķīlāšanu vai privatizēšanu, kā arī par nekustamās mantas iegūšanu pašvaldības īpašumā. Tāpat arī saskaņā ar izdarītajiem grozījumiem likuma "Par pašvaldībām" 78.panta pirmajā daļā ar 2010.gada 1.oktobrī vietējām pašvaldībām ir pirmpirkuma tiesības, ja pašvaldības administratīvajā teritorijā tiek atsavināts nekustamais īpašums un tas nepieciešams, lai pildītu likumā noteiktās pašvaldību funkcijas, ievērojot teritorijas plānojumā atļauto (plānoto) teritorijas izmantošanu, tiesību aktus, attīstības plānošanas dokumentus un citus dokumentus, kas pamato attiecīgā nekustamā īpašuma nepieciešamību pašvaldības funkciju īstenošanai. Ņemot vērā to, ka likuma "Par pašvaldībām" 78.panta ceturtajā daļā ar grozījumiem precizēts arī Ministru kabinetam dotais pilnvarojums regulēt vietējo pašvaldību pirmpirkuma tiesību realizēšanas kārtību, ir izstrādāti Ministru kabineta noteikumi Nr. 919 "Noteikumi par vietējo pašvaldību pirmpirkuma tiesību izmantošanas kārtību un termiņiem", kas arī stājās spēkā 2010.gada 1.oktobrī.

Attiecīgie Ministru kabineta noteikumi Nr. 919 paredz, ka, atsavinot nekustamo īpašumu, izņemot likuma "Par pašvaldībām" 78.panta otrajā daļā minētos gadījumus, pirkuma līgums vai tā noraksts, uzrādot pirkuma līguma oriģinālu, pirms īpašuma tiesību nostiprināšanas zemesgrāmatās iesniedzams attiecīgajai vietējās pašvaldības domei, kas atbilstoši pašvaldības teritorijas plānojumā noteiktajai atļautajai (plānotajai) teritorijas izmantošanai, tiesību aktiem, attīstības plānošanas dokumentiem un citiem dokumentiem, izvērtē attiecīgā nekustamā īpašuma nepieciešamību pašvaldību funkciju īstenošanai.

Ja atsavināmais nekustamais īpašums vietējai pašvaldībai ir nepieciešams pašvaldību funkciju veikšanai, vietējās pašvaldības dome ne vēlāk kā divdesmit dienu laikā no pirkuma līguma vai tā noraksta saņemšanas dienas pieņem lēmumu par pirmpirkuma tiesību izmantošanu vai atteikumu izmantot pirmpirkuma tiesības. Ja atsavināmais nekustamais īpašums vietējai pašvaldībai nav nepieciešams pašvaldību funkciju veikšanai, attiecīgi pilnvarota pašvaldības institūcija ne vēlāk kā piecu darba dienu laikā no pirkuma līguma vai tā noraksta saņemšanas dienas sastāda izziņu par atteikumu izmantot pirmpirkuma tiesības. Noteikumu projekts paredz, ka vietējās pašvaldības domei ir saistoša pārdevēja un pircēja vienošanās, kas attiecas uz tiesiski noslēgta līguma būtiskām sastāvdaļām un kuras ir ietvertas vietējai pašvaldībai iesniegtajā pirkuma līgumā. Vietējās pašvaldības domes lēmums par pirmpirkuma tiesību izmantošanu uzliek tai par pienākumu 10 darba dienu laikā no lēmuma par pirmpirkuma tiesību izmantošanu pieņemšanas dienas sastādīt attiecīgu darījuma aktu, pamatojoties uz pārdevēja un pircēja vienošanās nosacījumiem, un līgumā noteiktā kārtībā un termiņos samaksāt pirkuma līgumā noteikto summu. Ja samaksas termiņš iestājas pirms pašvaldības dome ir pieņēmusi lēmumu par pirmpirkuma tiesību izmantošanu vai 10 darba dienu laikā no šāda lēmuma pieņemšanas dienas, pašvaldībai ir pienākums pirkuma līgumā noteikto summu samaksāt ne vēlāk kā 10 darba dienu laikā no lēmuma par pirmpirkuma tiesību izmantošanu pieņemšanas dienas.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 919 paredz arī gadījumus, kad pašvaldība zaudē pirmpirkuma tiesības. Vietējā pašvaldība zaudē pirmpirkuma tiesības, ja vietējās pašvaldības dome 20 dienu laikā no pirkuma līguma vai tā noraksta saņemšanas dienas nepieņem lēmumu par pirmpirkuma tiesību izmantošanu vai atteikumu izmantot pirmpirkuma tiesības gadījumā, ja vietējai pašvaldībai atsavināmais nekustamais īpašums ir bijis nepieciešams, lai pildītu likumā noteiktās pašvaldības funkcijas, ievērojot teritorijas plānojumā atļauto (plānoto) teritorijas izmantošanu, tiesību aktus, attīstības plānošanas dokumentus un citus dokumentus, kas pamato attiecīgā nekustamā īpašuma nepieciešamību pašvaldību funkciju veikšanai. Vietējā pašvaldība zaudē pirmpirkuma tiesības arī tad, ja vietējās pašvaldības dome pieņēmusi lēmumu par atteikumu izmantot pirmpirkuma tiesības vai pašvaldības institūcija izsniedz izziņu par atteikumu izmantot pirmpirkuma tiesības.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)