Ventspils pašvaldība šogad izlietos arī uzkrājumus
Ventspils pilsētas pašvaldības 2011.gada budžeta ieņēmumi plānoti 27,3 miljonu latu apmērā, taču papildus šiem līdzekļiem pašvaldība šogad varēs izlietot arī iepriekš uzkrātos naudas resursus. To paredz šodien apstiprinātais Ventspils pašvaldības budžets, aģentūru LETA informēja Ventspils pilsētas domes Pilsētas mārketinga nodaļas vadītāja vietas izpildītāja Kristīne Duļbinska.Ventspils pašvaldības naudas līdzekļu atlikums 2011.gada 1.janvārī bija 14,9 miljoni latu, tostarp 8,4 miljoni latu ir pašvaldības pašu līdzekļi, bet 6,5 miljoni latu - valsts vai ārvalstu līdzekļi investīciju projektu realizācijai. Līdz ar to pašvaldībai 2011.gadā kopumā pieejami resursi 42,2 miljonu latu apmērā.
Pašvaldības kopējie izdevumi 2011.gadā plānoti 36,6 miljonu latu apmērā. Ventspils dome to dēvē par pašvaldības attīstības budžetu, jo, neskatoties uz plānoto pašvaldības budžeta ieņēmumu samazinājumu, 2011.gadā investīcijas ēku būvniecībā un rekonstrukcijā, kā arī ielu un teritoriju labiekārtošanā no pašvaldības budžeta tiks veiktas 10,3 miljonu latu apmērā, tādā veidā nodrošinot darbu pilsētas iedzīvotājiem būvniecības un ar to saistītajās nozarēs, skaidroja pašvaldībā.
Vienlaikus pašvaldība uzsver, ka ir spējusi nodrošināt, lai visās pašvaldības iestādēs strādājošajiem 2011.gadā darba samaksa saglabātos līdzšinējā apmērā.
Darba samaksai pašvaldības budžeta iestādēs (Izglītības pārvaldē, Ventspils bibliotēkā, Ventspils muzejā u.c. iestādēs) strādājošajiem 2011.gada budžetā paredzēti līdzekļi 9,7 miljonu latu apmērā, tostarp 4,2 miljoni latu paredzēti izglītības iestāžu pedagogu darba samaksai. Pārventas bibliotēkā šogad būs par vienu vecāko bibliotekāru vairāk, kas nodrošinās iespēju organizēt vairāk kultūras pasākumu Pārventas iedzīvotājiem. Saistībā ar jaunatklāto Mazbānīša trasi arī Ventspils muzejā būs trīs jaunas amata vienības.
Kopumā investīcijām pašvaldības 2011.gada budžetā plānoti 11,4 miljoni latu jeb 31% no kopējiem izdevumiem. No šiem līdzekļiem 10,3 miljoni latu plānoti objektu kapitālajiem remontiem un rekonstrukcijai, bet 1,1 miljons latu - pamatlīdzekļu iegādei. No kopējā investīcijām plānotā izdevumu apjoma 49% jeb 5,6 miljoni latu tiks finansēti no valsts vai ārvalstu finansējuma, 9% jeb viens miljons latu tiks finansēti no piesaistītajiem kredītresursiem, bet 42% jeb 4,8 miljoni latu tiks segti no pašvaldības budžeta līdzekļiem.
Ņemot vērā likumā "Par valsts budžetu 2011.gadam" noteikto, Ventspils pilsētas pašvaldības 2011.gada budžetā pašlaik nav iekļauts finansējums plānoto investīciju projektu realizācijai 3,5 miljonu latu apmērā. Par šo investīciju iekļaušanu pašvaldības budžetā lems, kad tiks saņemta atļauja kredītresursu piesaistei projektu realizācijai. Iekļaujot pašvaldības budžetā šo līdzekļus, kopējie plānotie izdevumi investīcijām 2011.gada budžetā būs 14,9 miljoni latu.
Pašvaldības teritoriju apsaimniekošanas nozarē pie lielākajiem objektiem var minēt projektu "Ielu infrastruktūras attīstība Ventspilī, II kārta" un projektu "Ambulatorā veselības aprūpes pakalpojumu attīstība Kurzemes reģionā - Ventspilī".
Kultūras nozarē plānots sākt projekta "Livonijas ordeņa pils kompleksa Ventspilī rekonstrukcija, renovācija un ekspozīcijas izveide" īstenošanu, kas paredz Livonijas ordeņa pils atjaunošanu. Kopējais finansējums projekta realizācijai 2011.gadā plānots 1,4 miljonu latu apmērā.
Savukārt projektā "Tradicionālā kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un eksponēšana Ziemeļkurzemē: ekspozīcijas un krājuma ēka Piejūras brīvdabas muzejā" plānota Lielirbes baptistu lūgšanu nama pārcelšana uz Piejūras brīvdabas muzeju. Šī projekta plānotais investīciju apjoms 2011.gadā ir 0,3 miljoni latu.
Kultūras pasākumiem un dažādu žanru profesionālo skatuves mākslu attīstībai un pieejamības nodrošināšanai Ventspils iedzīvotājiem pašvaldības budžetā paredzēti līdzekļi 0,6 miljonu latu apmērā.
Sociālās nozares izdevumi 2011.gadā plānoti 3,2 miljonu latu apmērā. No tiem sociālajai palīdzībai paredzēti 2,3 miljoni latu, saglabājot visu veidu pabalstus un to apmērus.
Ņemot vērā Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma normas, pašvaldības pabalsti var tikt piešķirti, tikai izvērtējot iedzīvotāju ienākumu līmeni, un primārie sociālie pabalsti ir pabalsts garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanai un dzīvokļa pabalsts.
Dzīvokļu pabalstu kompensācijas apmērs 2011.gadā tiek saglabāts iepriekš noteiktajā apjomā - kompensācija 55% apmērā no maksājuma par siltumenerģiju un karsto ūdeni, kompensācija 61 lata apmērā par malkas iegādi, kompensācija 50% apmērā no maksājuma par ūdeni un kanalizāciju un kompensācija divu trešdaļu apmērā no īres maksas pašvaldības sociālajos dzīvokļos.
Papildus primārajiem sociālajiem pabalstiem pašvaldība arī 2011.gadā piešķirs vairāk nekā 40 pilsētas iedzīvotājiem būtiskus pabalstus. Piemēram, paredzēta kompensācija medikamentu iegādei 25 latu apmērā katram pabalsta saņēmējam, kompensācija 50% vai 90% apmērā mēnešbiļešu iegādei braukšanai pilsētas sabiedriskajā transportā. Saglabāts 2010.gadā noteiktais pabalsta apmērs - 20 un 30 lati - Lieldienās un Ziemassvētkos.
Pašvaldības atbalsts plānots atbalsta centram ģimenēm ar bērniem ar īpašām vajadzībām "Cimdiņš", kas nodrošina sociālās un medicīniskās rehabilitācijas pasākumus 20 bērniem ar īpašām vajadzībām un sniedz psiholoģisku, informējošu un izglītojošu atbalstu bērniem ar īpašām vajadzībām un viņu vecākiem.
Tāpat pašvaldības realizētā nodarbinātības pasākumā "Apmācība darba iemaņu iegūšanai un uzturēšanai, ja darba devējs ir pašvaldība" kopumā laika posmā no 2009.gada septembra līdz 2011.gada decembrim būs nodrošinātas 894 no jauna izveidotās darba praktizēšanas vietas.
Kā ik gadu, no pašvaldības budžeta ir plānots piešķirt papildus finansējumu arī divām valsts budžeta finansētām nozarēm. Lai nodrošinātu ventspilniekus ar pieejamu veselības aprūpi, paredzēts pašvaldības līdzfinansējums 118 000 latu apmērā. Savukārt Ventspils augstskolai un tās zinātnisko struktūrvienību akadēmiskā personāla nodrošinājumam un investīciju projektu līdzfinansējumam kopumā paredzēti 623 000 latu.
Daļu no pašvaldības izdevumiem veido arī Ventspils pilsētas pašvaldības atskaitījumi pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondam - 2011.gadā Ventspils pilsētai pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā ir jāiemaksā 1,4 miljoni latu, kas ir 4% no kopējiem pašvaldības izdevumiem 2011.gadā.
Pašvaldības galvenais ieņēmumu avots ir iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), ko 2011.gada budžetā plānots saņemt 13 miljonu latu apmērā, kas ir par 7% mazāk nekā 2010.gada izpilde. Samazinājums saistīts ar izmaiņām IIN likumdošanā - likme ir samazināta no 26% līdz 25%, palielināts ar nodokli neapliekamais minimums no 35 līdz 45 latiem un atvieglojums par apgādājamiem - no 63 līdz 70 latiem. Lai mazinātu minēto likumdošanas izmaiņu ietekmi uz pašvaldības budžeta ieņēmumiem, panākts, ka pašvaldību budžetos 2011.gadā tiks saņemti 82% no iedzīvotāju ienākuma nodokļa ienākumiem, nevis 80%, kā bija noteikts 2010.gadā.
Otrs lielākais nodokļu ieņēmumu veids ir nekustamā īpašuma nodoklis. Šī nodokļa ieņēmumi 2011.gadā plānoti divu miljonu latu apmērā, kas ir 2010.gada izpildes līmenī. Saskaņā ar veiktajām izmaiņām likumdošanā 2011.gadā mājokļa nodokļa likme tiek palielināta divas reizes. Lai mazinātu nekustamā īpašuma nodokļa slogu trūcīgām un maznodrošinātām personām, 2011.gadā pašvaldība nodokļa atvieglojumus piešķirs ne tikai mājokļu īpašniekiem, bet arī valsts un pašvaldību īpašumā esošo dzīvojamo telpu īrniekiem, informēja pašvaldībā. Uz sarakstu