Banner 980x90

Apstiprina Talsu deviņu pakalnu koncepcijas iedzīvināšanas plānu

Talsu novada dome apstiprinājusi Talsu deviņu pakalnu koncepcijas īstenošanas plānu, kas paredz pilsētas pakalnu sakārtošanu līdz 2020.gadam, aģentūru LETA informēja Talsu novada pašvaldības komunikāciju speciāliste Ivonna Vicinska.

"Ikdienā domājot par tūrisma piedāvājumu pilsētā, daudzi min promenādi, Radošo sētu, Sauleskalna estrādi un Talsu novada muzeju, tomēr nereti aizmirstas pilsētas lielākā bagātība, ar ko lepojas ikkatrs pilsētas iedzīvotājs - deviņi pakalni. Jānorāda, ka daudzi pilsētas iedzīvotāji šobrīd pat nespēj nosaukt visus deviņus pakalnus, kā arī norādīt to atrašanās vietas, tāpēc pakalnu labiekārtošana, veiksmīga to tēla un stāsta radīšana ir viens no koncepcijas pamata uzdevumiem," teikts darba grupas izstrādātajā deviņu pakalnu koncepcijā.

Deputātu apstiprinātajā koncepcijā apzināts komplekss pasākumu kopums un paveicamie darbi, lai deviņu pakalnu sakārtošana nepaliktu tikai idejas līmenī. Talsu novada Kultūras, sporta un tūrisma centra vadītāja Linda Sūniņa deputātus informēja par koncepcijas ieviešanas gaitu: "Plānots, ka viena gada laikā noritēs paralēls darbs pie divu pakalnu labiekārtošanas - kamēr vienu pakalnu jau labiekārto, otram pakalnam tiks sakārtota visa nepieciešamā dokumentācija darbu sākšanai. Piemēram, lai iedzīvotāju un tūristu vērtējumam varētu nodot gatavu tūrisma produktu, visos pakalnos ir jāveic koku un krūmu inventarizācija un topogrāfiskā izpēte. Katram pakalnam jāveido plānoto labiekārtošanas darbu saraksts, piesaistot dažādu jomu speciālistus. Jārada stāsts par katru labiekārtoto pakalnu un jāveicina tā tēla atpazīstamība ar dažādu plašsaziņas līdzekļu palīdzību."

Deviņu pakalnu koncepcija paredz pilsētas dalījumu trīs zonās, neaizmirstot par vēsturiska un mūsdienīga piedāvājuma mijiedarbību, norādīja Sūniņa.

Viena no šīm zonām būtu vieta radošumam jeb radošais klasteris - tas veidojas Talsu vecpilsētā, apvienojot Baznīckalnu, Pilskalnu, Sauleskalnu, Tiguļkalnu un Ķēniņkalnu. Šajā zonā ietilpst Talsu tautas nams, Radošā sēta, Katrīnas Vīnertes studija, ciparnīca "Tals' keramik", brīvās mākslas telpa "Baložu pasts", "Galerija ART". Tāpat šajā zonā ietilpst Baznīckalna laukums, kur agrāk norisinājās piektdienas zivju tirgus, un Talsu pilskalns, no kura skatāma Talsu panorāma, kā arī Talsu promenāde, no kuras var aiziet līdz Sauleskalnam. Radošais klasteris ietver arī Talsu novada muzeju un Tiguļkalnu ar ikgadējo koncertu "Ārpasaules mūzika Tiguļkalnā". Radošajā klasterī vienlīdz labi iederas gan tikko labiekārtotā Talsu promenāde un Radošā sēta, gan tā sauktais Ķīniešu kvartāls - vecpilsētas sirds -, kur joprojām redzami 20.gadsimta 30.gados pilsētai raksturīgie ūdens pumpji, interesanta arhitektūra un sinagoga, norādīja pašvaldībā.

Otra zona tiek plānota kā vieta aktīvai atpūtai jeb sporta klasteris - tajā apvienota teritorija starp Krievragkalnu, Vilkmuižas kalnu un Dzirnavkalnu. Jau tagad tur atrodams bērnu rotaļu laukums, āra trenažieru laukums un pastaigu taka apkārt Vilkmuižas ezeram, kurā trenējas vietējie airētāji. Tāpat ilgstoši tur atradies skeitparks, ko pērn vandaļi nodedzināja, tomēr tiek meklētas iespējas, kā atjaunot skeitparku tajā pašā teritorijā. Krievragkalna virsotnē atrodas Talsu Sporta nams. Dzirnavkalnu tā interesantā reljefa dēļ ziemā iecienījuši bērni ar ragavām. Šajā zonā atrodas Vilkmuižas ezers, kur, lai gan tas ir savdabīga seno kuršu ugunskapu apbedījuma vieta, savulaik ierīkota arī pilsētas peldvieta. Pateicoties plašajai teritorijai Krievragkalna pakājē, šajā zonā iespējams veidot aktīvās atpūtas iespējas visai ģimenei - labirintus, dažādu izmēru šūpoles, pastaigu takas u.tml., norādīja pašvaldībā.

Trešā zona tiek dēvēta par noskaņu vietu - to pašvaldība jau pašlaik veido Leču kalna apkārtnē. Leču kalna apkārtne bijusi vairāku vēsturisku notikumu lieciniece. 1980.gada rudenī Leču kalnā atklāja pieminekli 1905.-1907.gada revolūcijas atcerei. Tā kā vēsturiskie notikumi ļauj veidot tikai piezemētu ainavu, šajā apkārtnē jārada noskaņu sajūta - vieta, kur varētu notikt Dzejas dienas, piemiņas pasākumi, mazformāta dabas koncerti u.tml., norādīja pašvaldībā.

Deviņu pakalnu koncepcijā izvērtēta situācija, kādā pašlaik ir Talsu vecpilsēta, norādot, ka tā ir vide "ar īpašām vajadzībām". Ēkas, ielas un iekšpagalmi ir nolietotā tehniskā stāvoklī, novērotas arī sociālās pretrunas: maznodrošinātajiem piešķirtie pašvaldības dzīvokļi centra vēsturiskajās ēkās kontrastē ar ēstuvēm, kafejnīcām un rekreācijas iespējām vecpilsētā. Novērojama vecpilsētas mazapdzīvotība, ir daudz tukšu kultūrvēsturiski vērtīgu ēku, teikts koncepcijā, uzsverot, ka šajā pilsētas daļā zūd dzīvība un pievilcība biznesam. Tāpēc paralēli pakalnu labiekārtošanai tiks izstrādāti vairāki dokumenti, kas reglamentēs pilsētvides publisko ārtelpu. Šo dokumentu esamība reglamentēs navigācijas un orientēšanās sistēmu pilsētā, kemperu un velosipēdu stāvvietas. Plānots izstrādāt nolikumu par finansējuma piešķiršanas kārtību vecpilsētas ēku atjaunošanai, noteikumus par ēku fasāžu noformējumu un reklāmas izvietošanu. Paredzēta mājokļa nodokļu politikas izstrāde, tiks veikts pilsētvides mākslas objektu izvērtējums, koku un krūmu inventarizācija, tematiskais plānojums un citi ilgtermiņa vai īstermiņa attīstības plānošanas dokumenti, kā arī rīcības plāni.

Tā kā daļa sporta klastera atrodas vecpilsētas zonā, tas saskan ar vecpilsētas atdzīvināšanas uzdevumiem, turklāt Dzirnavkalna teritorijas pārdomāta labiekārtošana veicinātu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un tā sasaisti ar mūsdienu pilsētvidi, norādīja pašvaldībā.

Viens no Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades svinību uzdevumiem ir godināt valsts dibinātājus un pieminēt notikumus, kas ietekmējuši Latvijas valsts izveidi - arī 1905.gadu, kas netiešā veidā radīja visus priekšnosacījumus neatkarīgas Latvijas izveidei. Tāpēc loģisks solis šķita kā pirmo no pakalniem sakārtot tieši Leču kalnu, kura virsotnē atrodas piemineklis 1905.-1907.gada revolūcijas atcerei, norāda Sūniņa.

Tā kā Leču kalnā paredzētie darbi ir apjomīgi, nolemts Leču kalna projektu sadalīt divās kārtās - Leču dīķa apkārtnes labiekārtošana veikta pērn, savukārt 2016.gada pirmajā pusē paredzēts labiekārtot teritoriju pie 1905.gada pieminekļa.

"Ņemot vērā iedzīvotāju ierosinājumus un vēlmes, 2016.gadā gribam sākt dokumentācijas sakārtošanu arī Talsu pilskalna labiekārtošanai," deputātiem sacīja Talsu novada Kultūras, sporta un tūrisma centra vadītāja, norādot, ka primārie darbi pilskalna sakārtošanai šogad būtu topogrāfijas izstrāde, būvprojekta izstrāde sadarbībā ar speciālistiem un jomu ekspertiem, kā arī plānoto darbu saskaņošana ar Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)