Banner 980x90

Bāriņtiesu darbiniekiem atsevišķās pārbaudēs plāno noteikt tiesības filmēt

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Labklājības ministrija (LM) vēlas noteikt bāriņtiesu darbiniekiem tiesības filmēt, fotografēt un izdarīt skaņu ierakstus bērna dzīves apstākļu pārbaudēs, ja tajās atklājas, ka bērns atrodas veselībai un dzīvībai bīstamos apstākļos.

Kā aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāve Marika Kupče, skaņu ierakstus bāriņtiesām būtu tiesības izmantot arī bāriņtiesu sēdēs. Izdarītajiem ierakstiem plānots noteikt ierobežotas pieejamības informācijas statusu.

Tāpat, lai pilnveidotu bāriņtiesu darbu bērnu tiesību aizsardzībā, LM plāno izstrādāt vienotu bāriņtiesas darbinieku profesionālās ētikas kodeksu. Šādi iecerēts veicināt bāriņtiesas darbinieku likumīgu un godprātīgu darbību sabiedrības interesēs un tādējādi vairot sabiedrības uzticību bāriņtiesām. Kodekss noteiks profesionālās ētikas un uzvedības normu pamatprincipus, kuriem ir jākļūst par vadošajiem bāriņtiesu darbinieku rīcībā.

Savukārt, lai nodrošinātu deinstitucionalizācijas principa īstenošanu, grozījumi paredz bāriņtiesām uzdevumu sagatavot rakstveida pārskatu par iepriekš veiktajām darbībām, lai bērnam nodrošinātu piemērotu aprūpi pie aizbildņa vai audžuģimenē. Bāriņtiesām arī būs pienākums periodiski pārliecināties, vai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā ievietotam bērnam joprojām nav iespējams nodrošināt aprūpi ģimeniskā vidē.

Minētajā pārskatā paredzēts iekļaut arī ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas sniegto informāciju par vecāku, brāļu, māsu, vecvecāku, kā arī citu cilvēku, ar ko bērns ilgu laiku ir dzīvojis nedalītā saimniecībā, saskarsmi ar bērnu, kā arī ziņas par bērna fizisko un psihosociālo attīstību. Tāpat pārskatā būs iekļaujama pašvaldības sociālā dienesta informācija par veikto sociālo darbu, lai sekmētu bērna atgriešanos ģimenē.

Bērna interešu nodrošināšanas nolūkā minētais pārskats būs regulāri jāaktualizē atkarībā no bērna vecuma. Par bērnu līdz trīs gadu vecumam tas būs jādara ne retāk kā reizi trijos mēnešos, bet par bērnu no trīs līdz 18 gadiem - ne retāk kā reizi sešos mēnešos.

Noteikumos plānots iekļaut arī laika ierobežojumu gadījumiem, kad bāriņtiesa vēršas tiesā, ja lietā nepieciešams tiesas nolēmums. Tas būs jādara mēneša laikā pēc bāriņtiesas lēmuma pieņemšanas. Īpaši aktuāli tas ir lietās par aizgādības tiesību atņemšanu, kurās aizkavēšanās var pagarināt periodu, ko bērns pavada ārpusģimenes aprūpē un tādējādi viņam ir liegta iespēja kļūt juridiski brīvam un nonākt adoptējamo bērnu reģistrā, skaidro ministrijā.

Minētie grozījumi Ministru kabineta noteikumos "Bāriņtiesas darbības noteikumi" šodien izsludināti valsts sekretāru sanāksmē. Tie vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)