Banner 980x90

Jansons: skolas ņem vērā noteikumus par mācību līdzekļu nodrošināšanu

Kopš pagājušā gada, kad spēkā stājās grozījumi Izglītības likumā, kas nosaka, pašvaldības un vecāku atbildības sadalījumu mācību līdzekļu finansēšanā, Tiesībsarga birojs secinājis, ka jaunie nosacījumi tiek ņemti vērā un to ievērošanas prakse ir laba un tiesiska, intervijā Latvijas Radio sacīja tiesībsargs Juris Jansons.

Jansons atzina, ka likuma grozījumi stājās spēkā pagājušā gada augustā, bet vēl pērnā mācību gada laikā birojs no vecākiem saņēma sūdzības par minēto likuma grozījumu neievērošanu.

"Tomēr tagad situācija ir krasi atšķirīga, jo ne tikai skolas, bet arī pašvaldības, kuras savulaik bija lielākās iebildumu paudējas, jaunos nosacījumus ievēro. Protams, ir arī mazākas pašvaldības, kas ierobežotu resursu dēļ nespēj to izpildīt, bet šādos gadījumos ir jāiesaistās valdībai un tai jāmēģina rast risinājumu," sacīja Jansons.

Pēc tiesībsarga domām vacākiem vajadzētu iestāties par savām tiesībām, jo tikai caur šo vecāku un tiesiskās apziņas viedokli varēs panākt labu rezultātu.

Pagājušā gada 7.augustā stājās spēkā grozījumi Izglītības likumā, kas nosaka valsts, pašvaldības un vecāku atbildības sadalījumu mācību līdzekļu finansēšanā.

Līdz ar to vecākiem mācību grāmatas un darba burtnīcas nav jāiegādājas. Skolēnu vecākiem par saviem līdzekļiem ir jānodrošina individuālie mācību piederumi - kancelejas preces, apģērbs un apavi, atsevišķu mācību priekšmetu, piemēram, sporta, mājturības un tehnoloģiju, obligātā satura apguvei nepieciešamais specifiskais apģērbs, apavi un higiēnas piederumi. Tāpat vecākiem ir jāiegādājas materiāli, kurus izmantojot mācību procesā skolēns rada priekšmetu vai produktu savām vajadzībām, piemēram, izejmateriāli, ar ko mājturības stundā skolēns apgūst veidošanu vai rokdarbus, proti, tam nepieciešamais plastilīns, dzija, adāmadatas, diegi u.tml.

Tikmēr pašvaldību atbildībā ir nodrošināt mācību procesam nepieciešamo uzskates līdzekļu, izdales materiālu, didaktisko spēļu, mācību tehnisko līdzekļu, mācību materiālu, iekārtu un aprīkojuma un digitālo resursu iegādi.

Savukārt no valsts budžeta līdzekļiem un valsts budžeta mērķdotācijām tiek finansēta izglītības valsts standartiem atbilstošas mācību literatūras, pedagoga darba vajadzībām nepieciešamo metodisko līdzekļu, papildu literatūras (uzziņas literatūra) un digitālo resursu iegāde.

Mācību literatūra ir mācību grāmatas, tām pielīdzinātās darba burtnīcas un citi izglītības satura apguvei paredzēti izdevumi. Līdz ar to no valsts budžeta līdzekļiem var tikt apmaksātas tikai tās darba burtnīcas tajos priekšmetos, kur tās pilda mācību grāmatas funkcijas vai aizstāj to, piemēram, svešvalodā un sociālajās zinībās.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)