Banner 980x90

Kibernoziedznieki apdraud viedās rotaļlietas 

Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG
Ilustratīvs foto/ Foto: Stock.XCHNG

Jaunākās tehnoloģijas iekaro rotaļlietu plauktus: ar balsi vadāmi roboti, rotaļu būtnes, kas spēj mācīties jaunas komandas, kā arī neskaitāmi produkti ar mobilajām lietotnēm, kas izklaidi pārceļ uz virtuālo pasauli. Antivīrusu risinājumu "eScan" radītāji brīdina, ka viedās rotaļlietas, kuras dāvinām saviem bērniem, var mūs izspiegot, bet lietotnes – aicināt iegrimt virtuālās, bet ne vienmēr drošās izklaidēs. 

Nav noslēpums, ka ir iespējams attālināti vadīt viedās rotaļlietas, lai izlūkdienesti ar to palīdzību varētu vākt tiem nepieciešamo informāciju. Tehnoloģijas uzņēmumu asociācijas "techUK" ģenerāldirektora vietnieks Entonijs Volkers (Antony Walker) atzīst, ka šo rotaļlietu vadību var pārņemt valdības dienesti, jo to pieslēgšanās veids ļauj tās slepeni kontrolēt. "Dzīvojot interneta laikmetā mums visapkārt ir liels skaits savienotu ierīču, piemēram, rotaļlietas, ar kurām bērni var komunicēt. Šādas ierīces var atrasties bērna guļamistabā un pie tām var pieslēgties – šo produktu ražotāji ar dažādu iekārtu palīdzību var viegli iejaukties to darbībā," ar šādu atziņu E.Volkers nāca klajā Lielbritānijas Zinātnes un tehnoloģiju komisijas sēdē šī gada 8.decembrī.

Kā norāda E.Volkers, šādas izsekošanas metodes var tikt pielietotas, lai vāktu ziņas par aizdomīgām vai dienestu izsekojamām personām. Taču nav garantijas pret to, ka arī kibernoziedznieki ielaužas un vāc ziņas savām vajadzībām. Šāds incidents nesen izskanēja visā pasaulē – 14.novembrī notika ielaušanās elektronisko mācību rotaļlietu ražotāja uzņēmuma "VTech" lietotņu veikalā "Learning Lodge", kurā var lejupielādēt lietotnes, mūziku un grāmatas šī uzņēmuma radītām rotaļlietām. Ielaušanās laikā ļaundari piesavinājās 6,4 miljonu bērnu kontos esošu privātu nešifrētu informāciju, piemēram, vārdus, e-pasta adreses, paroles, paroles atgādinājuma jautājumus un atbildes uz tiem, IP adreses, lejupielāžu vēsturi un bērnu vārdus, dzimumu un dzimšanas datumus.

Pēc neoficiālas informācijas, uzlauztajos "VTech" serveros tika glabātas arī lietotāju fotogrāfijas, audio ieraksti un interneta sarunu žurnāli (angl. chat log). "Dāvinot viedās rotaļlietas saviem bērniem, vecākiem vajadzētu izvērtēt arī drošības faktorus un noteikti instalēt tikai oficiālu, rotaļlietai paredzētu ražotāja lietotni. Ir būtiski ierīcē izmantot arī uzticamu antivīrusu programmu, kas pasargās no kiberuzbrukumiem un ielaušanās," brīdina "eScan" risinājumu izplatītāja Baltijas valstīs uzņēmuma "Baltimax" reģiona menedžeris Sergejs Romanovskis. "eScan" drošības eksperti aicina neaizmirst, ka arī parastām rotaļlietām paredzētās mobilās lietotnes var būt bīstamas bērniem. Bērniem būtu jāzina, ka spēles lietotnē vai ar to saistītajā interneta vietnē nedrīkst ievadīt privātus datus, piemēram, mājas adresi vai tālruni. Savukārt vecākiem būtu lietderīgi laiku pa laikam pārbaudīt, kādu informāciju krāj lietotne, kādas tās funkcijas var apdraudēt bērna un visas ģimenes privātumu vai datu drošību.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)