Banner 980x90

Nākamajā mācību gadā 2000 jaunieši bez maksas varēs iegūt profesiju

Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) 2000 jauniešiem ar vidējo vai pamata izglītību gada vai pusotra gada laikā bez maksas piedāvās iespēja iegūt profesiju kādā no 36 profesionālās izglītības iestādēm visā Latvijā, aģentūru LETA informēja VIAA Komunikācijas un programmu publicitātes nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Linda Lietaviete.

Līdz šim gandrīz 700 jauniešu Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektā ieguvuši kādu noderīgu profesiju un sākuši darba gaitas iegūtajā specialitātē.

Jaunajā - 2012./2013.mācību gadā - ar ESF atbalstu 36 profesionālās izglītības iestādēs jaunieši bez maksas varēs apgūt kādu no 54 profesijām 94 profesionālās izglītības programmās.

Mācībām var pieteikties jaunieši, kuri ir 17 līdz 25 gadu veci, viņiem ir iegūta pamata vai vidējā izglītība, pašlaik nesaņem bezdarbnieka pabalstu un nepiedalās citās Eiropas Savienības struktūrfondu finansētās mācībās vai nodarbinātības aktivitātēs.

Lielākajā daļā programmu var iestāties, ja iegūta vidējā izglītība, taču starp tām ir arī viengadīgas programmas, kurās var mācīties vismaz 17 gadus veci jaunieši, kuri ieguvuši pamatizglītību.

Projekta laikā jauniešiem ir iespēja apgūt pavāra, metinātāja, namu apsaimniekošanas meistara, veterinārārsta asistenta, lokomotīvju saimniecības tehniķa, jumiķa, kokkopja (arborista), meža mašīnu operatora un citas profesijas. Mācību laikā paredzēta 70 dienu jeb 560 stundu prakse.

Pilns profesionālās izglītības iestāžu un piedāvāto profesionālās izglītības programmu saraksts pieejams izglītības ceļvedī "www.niid.lv"

Kā aģentūrai LETA stāstīja SIA "Skaida PV" darbinieks Ingus Brološs, kurš pērn veiksmīgi beidzis Ogres Valsts tehnikumu un ieguvis meža mašīnu operatora kvalifikāciju, mācības tehnikumā izvēlējies tādēļ, ka pēc pusotra gada studijām augstskolā sapratis, ka tikai ar teorētiskajām zināšanām, ko pašlaik sniedz augstskolas, viņš nonāks bezdarbnieku rindās.

Iegūt meža mašīnu operatora kvalifikāciju viņam rosinājis "Skaida PV" vadītājs, paužot apņēmību nodrošināt ar darbu pēc mācību beigšanas. Vispirms Brološs Nodarbinātības vadības aģentūras kursos ieguvis F kategoriju darbam ar meža izstrādes un kopšanas mašīnām un pēc tam pusotra gada laikā Ogres Valsts tehnikumā ieguvis meža mašīnu operatora kvalifikāciju.

"Mācību laikā ļoti svarīgi bija tas, ka bija ne tikai teorētiskās lekcijas, bet arī ļoti labi organizēta prakse, kuras laikā varēja iegūt praktiskās darba iemaņas. Pēc prakses atskaites atlika tikai nokārtot eksāmenu un varēju sākt darbu. Šī bija ļoti laba iespēja iegūt gan nepieciešamās zināšanas, gan arī labi apmaksātu darbu, kas Latgalē, kur daudzi cilvēki ir bez darba un ienākumiem, ir ļoti svarīgi," stāstīja Brološs.

Runājot par to, kādēļ jau pēc pamatskolas neizvēlējies mācīties profesionālajā skolā, bet mācījies vidusskolā, viņš atzina, ka vecāki uzskatījuši, ka ir jāiegūst augstākā izglītība, arī pašam šķitis, ka tas ir prestiži, taču jau studiju laikā sapratis, ka vērtīgāk tomēr būtu iegūt kādu arodu. "Darbs ir ļoti interesants, mūsdienīgs, protams, bija vajadzīgs laiks, lai pierastu, taču tagad esmu ļoti apmierināts par savu izvēli," stāstīja Brološs.

Anete Lipe pavāra profesiju Rīgas Pārtikas ražotāju vidusskolā izvēlējās apgūt pēc vidusskolas beigšanas pagājušā gada rudenī. Jauniete stāsta, ka vidusskolā mācījusies tādēļ, ka pēc pamatskolas beigšanas viņa īsti nezinājusi, ko mācīties. Pēc vidusskolas beigšanas viņa no draudzenes uzzinājusi par Rīgas Pārtikas ražotāju vidusskolu, jo iepriekš par to nemaz nebija iedomājusies par tādu profesiju, un skolas mājaslapā atradusi informāciju, ka var mācīties par pavāru un gada laikā iegūt kvalifikāciju.

"Man ļoti patika mācību laiks, jo uzzināju ļoti daudz vērtīgas un darbā noderīgas informācijas. Patika arī prakses viesnīcā "Radisson Blu Elizabete Hotel", tā ir ļoti labi organizēta. Pašlaik man jau ir noslēgts darba līgums līdz septembra beigām. Tagad esmu pavāra palīdze, un uzskatu, ka man ir labs atalgojums par padarīto darbu. Domājot par nākotni, iespējams, ka pēc kāda gada varētu doties arī studēt," stāstīja Lipe.

Mācību laikā jauniešiem maksā stipendiju. Audzēkņiem tiek nodrošināta dzīvošana skolas dienesta viesnīcā.

VIAA jau trešo gadu īsteno Eiropas Sociālā fonda (ESF) projektu "Profesionālās izglītības programmu, pamatprasmju un kompetenču apguve izglītības un profesionālās karjeras turpināšanai", lai sniegtu iespēju jauniešiem gada vai pusotra laikā bez maksas iegūt profesiju kādā no profesionālās izglītības iestādēm visā Latvijā.

Vairāk par projektu var uzzināt "www.viaa.gov.lv" sadaļā "VIAA īstenotie projekti".

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)