Banner 980x90

ST ierosinājusi lietu par izņēmumiem vecuma pensijas aprēķināšanā

Foto: Ieva Lūka/ LETA
Foto: Ieva Lūka/ LETA

Satversmes tiesa (ST) šonedēļ ierosināja lietu par vecuma pensijas aprēķināšanas kārtību, aģentūru LETA informēja ST priekšsēdētāja palīdze Līna Kovalevska.

ST ierosināja lietu "Par likuma "Par valsts pensijām" pārejas noteikumu 12.punkta trešās daļas otrā teikuma, ciktāl tas noteic gadījumus, kad izdienas pensijas vietā piešķiramo vecuma pensiju var noteikt mazāku par izdienas pensiju, kas saņemta līdz vecuma pensijas piešķiršanas brīdim, atbilstību Satversmes 91. un 109.pantam".

Likuma "Par valsts pensijām" pārejas noteikumu 12.punkta trešās daļa nosaka, ka personām, kurām izdienas pensija piešķirta saskaņā ar nolikumu "Par izdienas pensijām" un nolikumu "Par iekšlietu iestāžu ierindas un komandējošā sastāva darbinieku pensijām (darba devēju pensijām)" un kuras šā likuma 11.panta pirmajā daļā noteikto vecumu sasniegušas pēc šā likuma spēkā stāšanās dienas, izdienas pensijas vietā piešķirama vecuma pensija. Tā nedrīkst būt mazāka par izdienas pensiju, kas saņemta līdz vecuma pensijas piešķiršanas brīdim, izņemot gadījumus, kad tiesības uz vecuma pensiju tiek iegūtas tikai sakarā ar starptautisko līgumu sociālās drošības jomā vai konkrētas regulas piemērošanu, vai gadījumu, kad apdrošināšanas stāžs, par kuru aprēķināta vecuma pensija, ir mazāks par apdrošināšanas stāžu, par kuru aprēķināta izdienas pensija.

Satversmes 91.pants nosaka, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā un cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas, savukārt Satversmes 109.pants paredz, ka ikvienam ir tiesības uz sociālo nodrošinājumu vecuma, darbnespējas, bezdarba un citos likumā noteiktajos gadījumos.

Pieteikumu ST iesniedza Administratīvā rajona tiesa, kuras izskatīšanā ir lieta par vecuma pensijas aprēķināšanu. Persona, kas vērsusies Administratīvajā rajona tiesā, kopš 1994.gada saņēma izdienas pensiju, bet pēc noteikta vecuma sasniegšanas personai izdienas pensijas vietā tika piešķirta vecuma pensija. Likums "Par valsts pensijām" noteic, ka vecuma pensijai šādā gadījumā jābūt ne mazākai par izdienas pensiju.

Savukārt konkrētajā gadījumā personai tika piemēroti apstrīdētajā normā noteiktie izņēmumi, tādējādi vecuma pensija esot ievērojami mazāka par izdienas pensiju.

Administratīvā rajona tiesa pauž uzskatu, ka apstrīdētā norma neatbilst vienlīdzības principam, jo tā bez noteikta leģitīma mērķa paredz atšķirīgu attieksmi pret personām atkarībā no laika, kad izdienas pensija piešķirta. Proti, norma attiecoties tikai uz personām, kam izdienas pensija piešķirta no 1992.gada līdz 1998.gada vidum. Savukārt personām, kam izdienas pensija piešķirta līdz 1991.gada beigām vai pēc 1998.gada, vēlāk piešķirtā vecuma pensija esot vismaz tikpat liela kā iepriekš saņemtā izdienas pensija.

ST ir uzaicinājusi Saeimu līdz 2016.gada 1.februārim iesniegt atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu. Lietas sagatavošanas termiņš ir 2016.gada 30.aprīlis. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)