Banner 980x90

Uzņēmējs: Daļa no pašvaldībām var zaudēt Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansējumu

Daļa no pašvaldībām, kuras bija apņēmušās līdz 2015.gada 29.maijam pabeigt visus darbus Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta (KPFI) projekta "Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana pašvaldību publisko teritoriju apgaismojuma infrastruktūrā" ceturtajā kārtā, nav noteiktajā termiņā pabeigušas darbus un nevarēs pretendēt uz līdzfinansējuma saņemšanu, aģentūru LETA informēja SIA "Myzone" valdes loceklis Staņislavs Morduhajs-Boltovskojs.

Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrija (VARAM) konkursa kārtībā maija vidū apstiprināja kopējo finansējumu aptuveni 4,2 miljonu eiro apmērā energoefektīvā apgaismojuma iepirkumiem ar nosacījumu, ka visiem darbiem jābūt pabeigtiem līdz 29.maijam.

"Kārtējais VARAM rīkotais energoefektivitātes sprints ir apbrīnojams. Proti, pašvaldībām bija nepieciešams iegādāties LED gaismekļus, demontēt pašreizējo apgaismojumu, tā vietā uzstādīt jauno LED apgaismojumu, kalibrēt vadības ierīces dimēšanai, to visu bija jāpaveic pāris nedēļu laikā. Gadījumā, ja pašvaldības nepaspēj visu paveikt līdz 29.maijam, tad VARAM šos darbus neapmaksā, un tie būs jāveic par pašvaldības līdzekļiem, kas ir samērā lieli neparedzētie izdevumi jebkurai pašvaldībai," sacīja Morduhajs-Boltovskojs.

Maija vidū, kad pašvaldības saņēma apstiprinājumu no VARAM, vairāki iedzīvotāji rakstveidā pievērsa pašvaldību uzmanību riskiem, kas saistīti ar mēģinājumu tik lielus projektus paspēt realizēt pāris nedēļu laikā. Dažas pašvaldības laipni paskaidroja, ka materiāli jau ir piegādāti un paspēs, bet citas - klusēja, informēja Morduhajs-Boltovskojs. 2015.gada 30.maijā veiktajās nejauši izvēlēto objektu apskatēs konstatēts, ka tik tiešām vairākas pašvaldības visu paspēja izdarīt, savukārt dažām pašvaldībām tomēr nāksies zaudēt KPFI finansējumu.

Piemēram, Ogrē, kur tika plānots uzstādīt aptuveni 900 gaismekļus - nomainīt aptuveni 400 gaismekļus uz Daugavpils A6 šosejas un 500 gaismekļus vairākās Ogres ielās -, 2015.gada 30.maijā plkst.13.30 bija uzstādīti vien aptuveni 150 gaismekļi uz šosejas, savukārt citās pilsētas ielās gaismekļu nomaiņa pat vēl nebija sākta. Morduhajs-Boltovskojs secina, ka Ogres pašvaldība nevarēs pretendēt uz VARAM atbalstu un gadījumā, ja darbi turpināsies, vairāki simti tūkstošu eiro būs jāmaksā no pašas pašvaldības budžeta līdzekļiem.

Arī Dobelē darbi joprojām rit pilnā sparā, bet pagaidām var redzēt tikai izraktos balstus - bez neviena gaismekļa. Savukārt Talsu pašvaldības objektos Sabilē un Stendē vispār nav sākti darbi. Iespējams, tas saistīts ar to, ka pašvaldības izsludinātais konkurss uz šiem darbiem vēl joprojām nav noslēdzies, un pašvaldība nedrīkstēja sākt darbus, sacīja Morduhajs-Boltovskojs.

Nav izslēgts, ka pašvaldības, neraugoties uz to, ka darbi nav pabeigti, jau parakstījušas pieņemšanas-nodošanas aktus, samaksājušas celtniekiem 29.maijā un apgalvos VARAM, ka visi darbi tikuši pabeigti laikā. "Jācer, ka, ņemot vērā iedzīvotāju un VARAM padziļinātu šī procesa kontroli, pašvaldības neiesaistīsies šāda veida pretlikumīgā rīcībā," sacīja Morduhajs-Boltovskojs.

Lai kontrolētu situāciju un nepieļautu Latvijas iedzīvotāju nodokļu izšķērdēšanu, procesa vērotāji iesaistījušies objektu ikdienas fotofiksācijā, lai gūtu pierādījumus par projekta īstenošanas termiņiem. Šim nolūkam ir izveidota tīmekļa vietne, kurā redzamas ielas, kurās plānots veikt darbus, - "http://iap2015.96.lt/". Tāpat tiek veiktas fotofiksācijas, lai pārliecinātos par darbu gaitu reālajā laikā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)