Vakar noslēgusies cūku kaušana brucelozes skartajā fermā "Avoti M"

Vakar tika pabeigta cūku kaušana brucelozes skartajā fermā "Avoti M", biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga.
"Darbi ar dzīvnieku izvešanu no fermas nedaudz iekavējās, jo kautuves jauda nav tik liela. Paredzēts, ka pēdējās kravas ar cūkām no fermas tiks izvestas šodien. Tūlīt pēc tam fermas strādnieki kārtīgi iztīrīs kūtis un mēs varēsim sākt dezinfekcijas darbus," sacīja Lamberga.Kā ziņots, Talsu novada Ķūļciema pagasta zemnieku saimniecībā "Avoti M" septembra vidū tika konstatēta neārstējama cūku infekcijas slimība bruceloze, tādēļ, lai ierobežotu slimības iespējamo izplatību, visi 2500 inficētie dzīvnieki jānokauj.
"Pagājušajā nedēļā uz vietas fermā tika pabeigta 1800 cūku nogalināšana. Mazie sivēni netika vesti uz kautuvi, jo nav izauguši līdz attiecīgam svaram, un otra grupa bija kuiļi, kurus arī kautuve nepieņem. Patlaban fermā palikušas aptuveni 500 cūkas, kas jāved uz kautuvi," sacīja Lamberga, norādot, ka cūku nogalināšana fermā notika ar divām metodēm, mazajiem sivēniem veicot eitanāziju, savukārt lielās cūkas nogalinot ar īpašu elektrības ierīci.
Tikmēr "Avoti M" īpašniece Marta Briģe "Nozare.lv" atzina, ka neplāno atjaunot cūku audzēšanas biznesu, turpmāk 300 hektāru lielā saimniecība nodarbosies tikai ar piena lopkopību. Saimniecība iepriekš valdībai bija lūgusi 126 000 latu lietu kompensāciju zaudējumu segšanai, savukārt Ministru kabinets nolēma "Avotiem M" piešķirt 58 520 latus, kas paredzēti cūku ganāmpulka uzturēšanas izdevumiem un darbinieku darba algu kompensācijai, savukārt SIA "Reneta" saņems 14 084 latus, kas nepieciešami ganāmpulka iznīcināšanai un blakusproduktu pārstrādei.
Kā iepriekš "Nozare.lv" sacīja Cūku ciltsdarba centra direktors Uldis Eiduks, no brucelozes cietusī saimniecība ir viena no divām fermām Latvijā, kur audzē cūku šķirni "Latvijas baltā".
"Skaitliski tā ir lielākā šīs šķirnes audzētāja, tomēr jāatzīst, ka "Latvijas baltā" nav perspektīvākā šķirne. Patlaban Latvijā tiek audzētas divas cūku pamatšķirnes - Landrasas un Jorkšīras šķirnes. "Latvijas baltā" galvenokārt veidota no Jorkšīras šķirnēm. Mēs to saglabājām kā atsevišķu atzaru, kur varēja saņemt arī nelielus Eiropas Savienības atbalsta maksājumus ģenētisko resursu saglabāšanas programmā. Cūku selekcijas darbam notikušais nav bīstams trieciens, tomēr darbs pie šķirnes vēl turpinājās, un mēs nezinām, ko nākotnē būtu atklājuši," sacīja Eiduks.