Banner 980x90

Valdība atbalsta plānu 47 miljonu eiro ieguldīšanai deinstuticionalizācijā

Valdība atbalsta Labklājības ministrijas (LM) sagatavoto deinstitucionalizācijas modeli, kura ieviešanai kopumā paredzēts 47 miljonus eiro liels finansējums.

Lielāko daļu jeb 40,1 miljonu eiro LM iegūs no Eiropas Sociālā fonda (ESF), bet septiņi miljoni eiro būs valsts budžeta līdzfinansējums.

LM ir paredzējusi deinstitucionalizāciju dalīt divos posmos - plānošanas un pakalpojumu sniegšanas posmā.

Ministrija sola, ka pasākumi tiks īstenoti tā, lai nodrošinātu efektīvu to pārklājumu visas valsts teritorijā, un pakalpojumu pieejamību neietekmēs pašvaldības lielums.

Plānošanas posmā paredzēta mērķa grupu personu individuālo vajadzību izvērtēšana un atbalsta plānu izstrāde, kā arī deinstitucionalizācijas plāna izstrāde katram plānošanas reģionam, nosakot attīstāmo pakalpojumu teritoriālo izvietojumu. Tāpat plānots slēgt trīs valsts sociālās aprūpes centru (VSAC) filiāles.

Savukārt pakalpojumu sniegšanas posmā tiks veikta pilngadīgo personu ar garīga rakstura traucējumiem, kas uzturas VSAC, sagatavošana pārejai uz dzīvi sabiedrībā. Plānota arī sabiedrībā balstītu pakalpojumu sniegšana un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu un atbalsta pasākumu sniegšana bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenes locekļiem.

Tāpat tiks organizēti potenciālo audžuģimeņu, aizbildņu un adoptētāju motivēšanas pasākumi bērnu skaita samazināšanai bērnu ilgstošās aprūpes institūcijās.

Paredzēti arī ieguldījumi speciālistu apmācībās, piemēram, VSAC speciālistiem klientu sagatavošanai pārejai uz dzīvi sabiedrībā, "sociālajiem mentoriem", kas atbalstīs personu adaptācijas procesu pašvaldībā, slēdzamo institūciju speciālistiem, lai pārkvalificētos sabiedrībā balstīto pakalpojumu sniegšanai, bērnu centru speciālistiem jaunu aprūpes veidu un darba metožu apguvei.

Savukārt, lai mazinātu sabiedrības aizspriedumus un neiecietību pret personām ar funkcionāliem traucējumiem, kas var būtiski ietekmēt deinstitucionalizācijas procesa īstenošanu, plānots īstenot informatīvus un izglītojošus pasākumus sabiedrības attieksmes maiņai.

Paredzēts, ka pasākuma projektus īstenos plānošanas reģioni, kuru sadarbības partneri būs pašvaldības kā sabiedrībā balstītu pakalpojumu nodrošinātājas, VSAC kā iestādes, kuru klienti pēc individuālas izvērtēšanas tiks deinstitucionalizēti, un bērnu centri.

Savukārt sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā reģistrēti sociālo pakalpojumu sniedzēji, kā arī biedrības un nodibinājumi varēs piedalīties pasākuma īstenošanā kā pakalpojumu sniedzēji.

Kopumā līdz 2023.gadam plānots izvērtēt 2100 pilngadīgu personu ar garīga rakstura traucējumiem un 1760 bērnu centros esošo bērnu individuālās vajadzības.

Ņemot vērā izvērtējumu rezultātus, bērnu centru aprūpē esošo bērnu skaitu plānots samazināt no 1799 līdz 720 bērniem un kopumā 3400 bērniem ar funkcionāliem traucējumiem nodrošināt ESF atbalstītus sociālos pakalpojumus.

Tāpat paredzēts, ka dzīvi ārpus ilgstošās aprūpes institūcijas būs sākuši 700 pilngadīgu personu ar garīga rakstura traucējumiem.

Pēc Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas datiem, uz 2014.gada 1.janvāri valstī bija 19 078 personas ar invaliditāti saistībā ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem. 2014.gada 1.janvārī valsts budžeta finansētos ilgstošas aprūpes institūciju pakalpojumus saņēma 5310 personas ar garīga rakstura traucējumiem, no tiem 536 bija bērni.

4267 no minētajām personām saņēma pakalpojumus VSAC filiālēs, bet 1043 - līgumslēdzējorganizācijā.

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)